Viktor Marachovskij reaguje na portáli ria na  článok, ktorý vyšiel v americkom Huffington Post. V tomto článku sa tvrdí, že americká akcia v Sýrii sa skončila de facto neúspechom USA a posilnila vplyv Ruska na Blízkom východe. Rusko v strete s USA zvíťazilo bez jediného výstrelu

Američania a ich spojenci vystrelili 103 rakiet. Trump sľuboval, že Američania vystrelia “nové a rozumné rakety”, opäť však všetkých oklamal. Priletelo 103 starých Tomahawkov, z ktorých 71 zničili staré sýrske systémy PVO S-125 a S-200. Briti vystrelili 8 rakiet, aj Francúzi vystrelili 8 rakiet (tri z lietadla, päť z bojovej lode). Podľa BBC všetky britské a francúzske rakety zostrelili Sýrčania bez najmenších problémov. Európske rakety majú horšie parametre ako staré Tomahawky, pričom sú podstatne mladšie ako Tomahawky a aj modernejšie.

Francúzi a Angličania sa zúčastnili útoku na Sýriu, aby na americký príkaz ukázali kolektívneho ducha a splnili rozkaz svojho amerického pána.

Američania informovali o ôsmich cieľoch v provinciách Damask a Homs, na ktoré útočili. Americké rakety sa úzkostlivo vyhýbali oblastiam Chmeimim a Tartus, rovnako ako všetkým miestam, na ktorých sa nachádzajú ruskí vojaci. Výsledky útoku Američanov a ich britských a francúzskych vazalov sú nasledovné: 1. nezahynul žiaden obyvateľ, 2. nezahynul žiaden príslušník sýrskych ozbrojených síl, 3. neprišlo k likvidácii žiadneho lietadla alebo vrtuľníka sýrskej armády, 4. žiadne sýrske letisko neutrpelo škodu, 5. neprišlo k poškodeniu žiadneho sýrskeho tanku alebo BVP, 6. ani jedna americká raketa nezaletela do zóny pod kontrolou ruskej armády. 7. Sýrčania zostrelili 71 rakiet z vystrelených 103 rakiet.

Fakticky sa efekt americkej včerajšej akcie ukázal byť ešte nižším ako efekt útoku na sýrske vojenské letisko Shayrat minulý rok, kedy Američania vystrelili 59 rakiet a zničili aspoň kanibalizované staré lietadlá, ktoré sa na teritóriu letiska nachádzali a nemohli odletieť. Pri útoku na Shayrat Američania aspoň vyradili letisko na 48 hodín z prevádzky, pričom zahynulo aj niekoľko sýrskych vojakov.

  Americká obrana není schopna odrazit jaderný útok Ruska!

Po niekoľkých hodinách po americkom útoku na Sýriu už do Dúmy prišli odborníci z OPCW. Američania nemohli na  Dúmu útočiť, pretože už pred útokom sa tu rozmiestnili ruskí výsadkári a vojenská polícia, ktorí majú za cieľ komisiu OPCW chrániť. Komisia OPCW  bude hľadať stopy chemického útoku, o ktorom hovorili Američania. Pritom odborníci tvrdia, že k žiadnemu chemickému útoku v Dúme neprišlo, ide o rovnaké klamstvo, ako v prípade amerického klamstva o existencii irackých zbraní hromadného ničenia.

Momentálne vedú západní partneri mediálny útok v Západom kontrolovanom mainstreame. Mainstream predstavuje útok na Sýriu ako prejav totálneho víťazstva a priam kapitulácie Ruska. Bežní Sýrčania, ktorí žijú na frontovej línii, majú vo všetkom jasno. Útok Západu bol oveľa menej nebezpečný ako ostreľovanie Damasku z mínometov teroristických bánd Dzeish al Islam, ktoré z územia východnej Ghúty útočili svojho času na Damask a jeho predmestia. Východná Ghúta je dnes slobodná a zvyšky proamerických bánd radšej utiekli do Idlibu, len aby si zachránili holé životy.

Spomenutý Huffington Post však neoplýva toľkou bodrosťou a nehodnotí akciu tak úspešne, ako vo svojich mediálnych vystúpeniach hodnotili akciu  Mayová, Macron alebo Trump. Podľa Huffington post nešlo o žiadne rozhodné ukázanie sily a útok neoslabí aktivity Asada. Huffington Post naznačuje, že bude potrebné znova v Sýrii zaútočiť a s horkosťou konštatuje, že Trumpovi sa nepodarilo náletom oslabiť Asada a ani neprinútil ani Rusko a Irán ukončiť podporu Sýrii, takže strategické ciele útoku neboli splnené. Sýrske letecké sily sa premiestnili na ruské základne pod ochranu ruských ozbrojených síl, kde sa Trump bál útočiť. Asad bude podľa článku v Huffington Post naďalej hýriť aktivitou a Rusko bude pokračovať vo svojej politike v Sýrii, kde sa situácia vyvíja dlhodobo v neprospech Američanov.

  Téměř dvě třetiny Američanů si myslí: Hlavní média lžou!

Agentúra Reuters zašla ešte ďalej, keď tvrdí, že Asad už v 6-ročnej vojne zvíťazil, pričom odolal tlaku USA, západnej koalície a Izraela. Moskva, ktorá jednoznačne oznámila Američanom, že v prípade ostreľovania ruských pozícií, keď budú ohrozené životy ruských vojakov, zlikviduje nielen rakety, ale aj nosiče, ktoré rakety vystrelia, zmenila americkú rozhodnú akciu na obmedzený propagandistický útok. Podľa Reuters ani  ruskí a ani americkí vojenskí odborníci nemajú záujem na eskalácii konfliktu a takisto nemajú záujem umožniť súperovi získať informácie o svojich nových zbraniach. Preto sa nad Sýriou stretli v súboji staré zbrane z minulého storočia, toto kolo vyhrali sovietske PVO.

Reuters tvrdí, že USA teraz stiahnu k Sýrii veľmi veľa starých lodí, vrátane starých lietadlových lodí, lietadiel a starých rakiet. V Sýrii sa tak stretneme ani nie tak s demonštráciou sily, ako skôr s demonštráciou nemožnosti demonštrácie sily. Rusko ako obyčajne ukazuje svoje majstrovstvo v tom, ako dosiahnuť maximálny úspech s ohraničenými vojenskými silami a relatívne malým vojenským kontingentom.

Zo spomenutých článkov v Huffington Post a takisto  v Reuters teda možno vyrozumieť, že Rusko bez toho, aby len vystrelilo zo svojich S-400 a Pancirov S-1, úspešne stanovilo rámec, v ktorom sa mohli Američania, Briti a Francúzi pohybovať a mimo tohto rámca sa báli západní lídri aktivizovať. Samozrejme, západný mainstream situáciu podáva ako rozhodné víťazstvo tria Trump-Macron-Mayová. Podľa propagandistických tvrdení bežného západného mainstreamu, krvavý tyran Asad utŕžil rozhodujúci úder, rovnako ako Rusko a Irán.

Dnešné západné elity žijú vo virtuálnom svete. Snažia sa presvedčiť obyvateľstvo na Západe, že sú silní, rozhodní a dokonalí, nepriateľ utrpel ťažké straty a hodnoty Západu sú neprekonateľné a neporaziteľné. Výsledkom ich aktivít je schizofrenický obraz. Keď niekto považuje 103 vystrelených rakiet za 200 miliónov USD, ktoré nikomu neublížili, za prejav rozhodného víťazstva, je to samozrejme jeho vec. Takéto tvrdenia sú však svedectvom, že západné elity už nevedia rozlíšiť mediálne obrazy od drsnej reality. Americké aktivity v Sýrii  boli nebezpečné v rokoch 2011 – 2015, dnes sa ukazuje, že už nedokážu rozlíšiť ani to, kde sa končí PR akcia a kde začína skutočná vojna.

  Po americké "matce všech bomb" představilo Rusko "otce všech bomb"

Na jednej strane je to celkom dobré, pretože takéto akcie, akým bol posledný americký útok, Rusko, Irán a Sýriu na ich úspešnej ceste nezastavia. Na druhej strane však pokrivené vnímanie reality u západných elít je alarmujúcim svedectvom, že svet sa ocitáva v nebezpečnej situácii.

Ďalšia prognóza diania v Sýrii je, že bude pokračovať oslobodzovanie sýrskeho územia sýrskymi vládnymi silami. Treba oslobodiť ešte Daraa, Kuneitru, eliminovať Kurdov za Eufratom a vyhnať Američanov z oblasti jordánskej hranice pomocou guerillových útokov. Môžeme preto očakávať aj ďalšie americké útoky v Sýrii, do oblasti východného Stredomoria smerujú ďalšie americké sily. Takisto sa nedajú vylúčiť ďalšie provokácie a sfalšované “útoky zvieraťa Asada chemickými zbraňami”. Tieto útoky sa objavia pravdepodobne vždy, keď utrpia proamerické bandy a Američania ďalšiu porážku, podobnú tvrdej porážke vo východnej Ghúte.

Ak však budú mať americké akcie rovnaký charakter ako útok zo 14.4.2018, budú môcť byť  Moskva, Teherán a Damask veľmi spokojní, končí svoju analýzu Viktor Marachovskij.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Komentáře