Vývoz nebezpečné látky nebylo z pohledu Švýcarska tehdy porušením  mezinárodních sankcí. Po chemických útocích v Sýrii, švýcarské spolkové ministerstvo hospodářství nyní lituje svého rozhodnutí, bylo uvedeno v TV reportáži.

Nejen Belgie dodávala Sýrii chemikálie používané při výrobě zbraní, ale i Švýcarsko navzdory přísným sankcím EU dodalo nebezpečné látky do války zmítaného regionu. Konkrétně hovoříme o izopropanolu, který se používá při výrobě jedovatého plynného sarinu. Podle švýcarského spolkového ministerstva hospodářství (SECO) v roce 2014 bylo významné množství této chemické látky dodáno do Sýrie.

„Při výrobě bojových prostředků, například sarinu, se jako reakční produkt používá izopropanol.  Izopropanol okamžitě reaguje s jinou látkou, což vede k tvorbě sarinu,“ tvrdí Marcus Price, chemik ze Švýcarského výzkumného institutu.

V roce 2014 bylo ze Švýcarska do Sýrie vyvezeno 5 120 kilogramů izopropanolu. Spolková vláda toto povolení udělila. Dnes švýcarské spolkové ministerstvo hospodářství potvrdilo, že schválilo dodávky farmaceutickému podniku v Sýrii.

„Tento podnik nebyl pod mezinárodními sankcemi a SECO nemá důvod se domnívat, že tento podnik je spojen se syrským režimem,“ uvádí ministerstvo.

V červnu 2013 EU zpřísnila proti Sýrii sankce. Vývoz izopropanolu byl povolen pouze se zvláštním povolením. Po chemickém útoku v Damašku v srpnu 2013 musela Sýrie zničit látky nezbytné pro výrobu chemických zbraní za dozoru úředníků OSN.

Po zničení syrských chemických zbraní v roce 2013 , došlo následně v roce 2014 ke švýcarské dodávce pěti tun izopropanolu neznámé chemičce v Sýrii, která podle zjištění ministerstva hospodářství nebyla  ve spojení s Asádovým režimem.

Po chemických útocích po roce 2014, si nyní švýcarské ministerstvo  uvědomuje, že dnes by přijalo jiné rozhodnutí a takové dodávky by byly zakázány.

GEORG HESLER, koordinátor SRF: Podle práva švýcarské ministerstvo sice jednalo správně, ale politicky ne, protože spolková vláda umožnila dodávky isopropylalkoholu v době, kdy mezinárodní společenství likvidovalo chemické zásoby v Sýrii.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

 

RSS Protext – kultura

  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]
  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]