V článku BBC bylo napsáno, že osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen přijal tajnou platbu ve výši nejméně 400.000 dolarů, aby zprostředkoval rozhovory mezi Donaldem Trumpem a Petrem Porošenkem.

„Do očí bijící lež, očerňování a podvrh. Takto vnímáme dezinformaci, že setkání prezidentů Ukrajiny a USA bylo organizováno za peníze. Summit Ukrajiny a USA v červnu 2017 byl uspořádán výhradně prostřednictvím oficiálních diplomatických kanálů, obzvláště přes velvyslanectví Ukrajiny v USA, “ uvedla Porošenkova administrativa.

Podle agentury Ukrinform zároveň Porošenkova administrativa vyjádřila přesvědčení, že jde o osobní útok vůči prezidentům obou zemí, ale i kampaň s cílem diskreditovat ukrajinsko-americké vztahy. Žádá, aby BBC popřela pravdivost svého článku, jinak „si vyhrazuje právo podat žalobu“.

Schůzka mezi Trumpem a Porošenkem se konala v červnu 2017 v Bílém domě. Vyplacení částky Cohenovi, který není registrovaným lobbistou Ukrajiny v USA, zařídili Porošenkovi vyjednavači, informovala BBC s odvoláním na své zdroje v Kyjevě blízké zainteresovaným osobám.

Když v červnu minulého roku letěl Porošenko na návštěvu Washingtonu, tak stále nevěděl, jak dopadne jeho návštěva. Podle harmonogramu Bílého domu měl být Petro Porošenko vpuštěn do Oválné pracovny, zatímco Donald Trump tam přichází. To byla oficiální dohoda.

Michael Cohen za obdržené statisícové dolarové platby ale získal pro Porošenka víc než jen trapné krátké chvíle malých rozhovorů a podání ruky, řekl vysoký představitel. Jjednání pokračovala až do ranních hodin.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře