V článku BBC bylo napsáno, že osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen přijal tajnou platbu ve výši nejméně 400.000 dolarů, aby zprostředkoval rozhovory mezi Donaldem Trumpem a Petrem Porošenkem.

„Do očí bijící lež, očerňování a podvrh. Takto vnímáme dezinformaci, že setkání prezidentů Ukrajiny a USA bylo organizováno za peníze. Summit Ukrajiny a USA v červnu 2017 byl uspořádán výhradně prostřednictvím oficiálních diplomatických kanálů, obzvláště přes velvyslanectví Ukrajiny v USA, “ uvedla Porošenkova administrativa.

Podle agentury Ukrinform zároveň Porošenkova administrativa vyjádřila přesvědčení, že jde o osobní útok vůči prezidentům obou zemí, ale i kampaň s cílem diskreditovat ukrajinsko-americké vztahy. Žádá, aby BBC popřela pravdivost svého článku, jinak „si vyhrazuje právo podat žalobu“.

Schůzka mezi Trumpem a Porošenkem se konala v červnu 2017 v Bílém domě. Vyplacení částky Cohenovi, který není registrovaným lobbistou Ukrajiny v USA, zařídili Porošenkovi vyjednavači, informovala BBC s odvoláním na své zdroje v Kyjevě blízké zainteresovaným osobám.

Když v červnu minulého roku letěl Porošenko na návštěvu Washingtonu, tak stále nevěděl, jak dopadne jeho návštěva. Podle harmonogramu Bílého domu měl být Petro Porošenko vpuštěn do Oválné pracovny, zatímco Donald Trump tam přichází. To byla oficiální dohoda.

Michael Cohen za obdržené statisícové dolarové platby ale získal pro Porošenka víc než jen trapné krátké chvíle malých rozhovorů a podání ruky, řekl vysoký představitel. Jjednání pokračovala až do ranních hodin.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]