Letadlová loď Harry Truman se svým doprovodem je ve Středomoří hlavní americkou zbraní proti Islámskému státu.

USS Harry S. Truman – loď o výtlaku  116 000 tun – je vlajkovou lodí silné skupiny US Navy Carrier Strike Group 8.  Letadlová loď USS Harry S Truman může nést až 90 bojových letounů a vrtulníků a veze posádku pžibližně 6 tisíc námořníků. Je také vyzbrojena raketami, torpédy a kulomety pro obranu před útočníkem. Z její paluby startovala letadla, která svrhla více než 1 000 bomb.

Válečná loď USS Harry S. Truman  vyplula v dubnu z USA spolu se skupinou torpédoborců do Středozemního moře, kde se  stala vedoucí silou amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě. K ní se připojily torpédoborce USS Arleigh Burke, USS Bulkeley, USS Forrest Sherman, USS Jason Dunham a USS The Sullivans a USS Farragut.

Ruská fregata Jaroslav Mudry, která váží 4.400 tun, je plná protiletadlových raket a torpéd. Ve výzbroji má také řízené střely „Switchblade“. Mimo jiné má k dispozici rakety X-35 určené k ničení nepřátelských lodí. Fregata se připojila k ruské pracovní skupině v Mexiku minulý měsíc poté, co proplula kanálem La Manche. Loď byla zapojena do konfliktu se Spojenými státy  v červnu 2016, kdy se plavila poblíž USS Gravely ve Středomoří.

Admirál Gene Black řekl, že ruské plavidlo má „zdvořilé“ vztahy s americkým námořnictvem. Obě formace si vyměňují informace pomocí protokolů z doby studené války.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock, video: Youtube)

Komentáře