Český premiér v piatok v televízii Barrandov povedal, Česká republika bude stáť pred výzvou brániť svoju krajinu v súvislosti s tým, že plány nemeckého ministra vnútra Seehofera podľa najnovších správ zo štvrtkového samitu krajín V4 v Budapešti plánuje napodobniť aj Rakúsko.

“Nemôžeme do Česka pustiť migrantov,” vyhlásil Andrej Babiš s tým, že na piatok zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady štátu, kde chce hovoriť o ochrane hraníc. Ak by Nemecko začalo odmietať migrantov priamo na svojej hranici, Babiš je pripravený aplikovať krízový plán, ktorý počíta s účasťou polície, colníkov a armády.

Cez víkend sa pritom má v Bruseli konať “malý” samit niektorých krajín EÚ o migrácii a azylovej politike, ktorý Babiš označil za neregulárny a zvolaný neštandardne. Podobný postoj na stretnutí premiérov V4 komunikovali aj slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orbán a poľský premiér Mateusz Morawiecki.

“Návrh toho samitu je pre nás neprijateľný, na to máme Európsku radu a tá je budúci týždeň,” dodal Andrej Babiš a vysvetlil, že zástupcovia krajín V4 na samitu nepôjdu, pretože s jeho závermi by aj tak nesúhlasili.

Babiš v televíznom rozhovore odmietol informácie, ktoré sa objavili v niektorých médiách, že na nedeľný samit nedostal pozvánku. Tieto správy  označil za klamstvá.

 

Tusk chce s Orbánom a Kurzom prebrať migráciu

Predseda Európskej rady Donald Tusk je dnes (v piatok) očakávaný vo Viedni a Budapešti. Jedným z preberaných tém s šéfmi tamojších vlád, kancelárom Sebastianom Kurzom a premiérom Viktorom Orbánom, má byť migrácia čoby tému hýbajúcej Európskou úniou.

Orbán však v predvečer Tuskovej cesty na štvrtkovej schôdzi s kolegami z Poľska, Česka Rakúska  a Slovenska povedal, že nepôjde do Bruselu na minisamit o migrácii, pretože ako dodal, tak túto akciu zvoláva Európska komisia, no zvolávať únijné samity je prácou Tuska.

V nedeľu v Bruseli má názor V4 tlmočiť rakúsky kancelár Kurz, s ktorým sa premiéri zhodli v názore na migráciu. Podľa Kurza len bezpečné vonkajšie hranice udržia Európu bez hraníc.

Na nedeľňajšej schôdzi v Bruseli sa tiež majú zúčastniť zástupcovia Nemecka, Holandska, Rakúska, Španielska, Francúzska Grécka, Bulharska Talianska a Malty. Táto schôdzka by mala zjednotiť  pozície pred samitom EÚ, ktorý bude koncom budúceho týždňa.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]