V nizozemském parlamentu  se 30. května konalo jednání o závěrech nové průběžné zprávy o příčinách a vinících katastrofy, „Boeingu“ MH17 s ministrem zahraničních věcí Stefem Blokem. Dvě parlamentní frakce „Forum pro demokracii“ a vpravo „Strana svobody“ (PVV) odmítly podpořit rezoluci uznávající Rusko vinným v tragédii, napsal nizozemský portál NOS.nl.

Všechny politické skupiny v dolní komoře parlamentu také chtěly vědět, proč Belgie a Malajsie, jejíž občané se rovněž staly oběťmi katastrofy, nepodpořily rozhodnutí Nizozemska a Austrálie při obvinění Ruska. „Fórum pro demokracii“, PVV a další uvedly, že je nezbytné provést vyšetřování role Ukrajiny.

Ukrajina by se měla zodpovídat „protože neuzavřela svůj vzdušný prostor“, řekl Raymond de Rhone, člen Strany svobody. Ministr zahraničí Stef Bloch uvedl, že dnes neexistují dostatečné důkazy o odpovědnosti Ukrajiny a vyzval posečkat na další závěry společného vyšetřovacího týmu. Dodal ale v defezívě, že „nevylučuje odpovědnost Ukrajiny“ v budoucnu.

Vstoupení malajského ministra dopravy Anthony Loke nabouralo dosavadní propagandistické vývody vyšetřovacího týmu, když řekl, že neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by ukazovaly na Rusko. „Mezinárodní vyšetřovací tým JIT neposkytl přesvědčivé důkazy o Rusku,“ zdůraznil ministr země, která je členem mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Pozornost, která se otáčí směrem k Ukrajině, ukazuje na skutečnost, kterou nelze ignorovat. Přímý důkaz proti Rusku není, ale existují důkazy o tom, že Ukrajina nesplnila své povinnosti vyplývající z mezinárodní bezpečnosti letecké dopravy, a neuzavřela oblast pro civilní leteckou dopravu nad oblastmi bojů.

To jedna stránka věci. Zároveň však vzniká řada podezření, že se nepovedla nějaká zvláštní operace, kterou prováděl Západ společně s Ukrajinou. Od počátku si měla být veřejnost jistá, že vinu nese Rusko. Tím pádem ani šetření (s vyloučením Ruska, ale za účasti prokazatelně vinné Ukrajiny), nemohlo být objektivní. Například dodnes ukrajinská strana nedodala zápisy rozhovorů dispečerů tragického dne pádu malajského Boeingu. A jak už Prvnizpravy.cz napsaly, těch otázek okolo vyšetřování pádu MH17 je stále ještě příliš mnoho. Na ně však letití dezinformátoři neodpovídají.

(prvnizpravy.cz, foto:

Komentáře