Na svém facebooku napsal poslanec Nejvyšší rady Igor Lucenko, že Kyjev ztrácí kontrolu nad Oděsou.

Poslanec vysvětlil, že „teror“ proti protiruským aktivistům ve městě získává „bezprecedentní podporu“. Podle Lucenka, orgány v Oděse podporují proruské akce a pomáhají místním antiukrajinským organizacím.

„Ztrácíme Oděsu podle  stejného scénáře jako Donbas,“ řekl Lucenko.

Igor Lucenko požádal také Turčynova, aby svolal jednání ukrajinské Rady národní bezpečnosti  k situaci v Oděse, protože ztráta kontroly nad  „třetím největším, historicky ukrajinským městem“ představuje přímou hrozbu pro národní zájmy Ukrajiny.

„Takže stát Ukrajiny, prostřednictvím svých úředních orgánů veřejné moci, de facto postupně ztrácí proukrajinskou kontrolu nad třetím největším historickým městem- Oděsou,“ píše se v dokumentu.

Oděsa je město na jižní Ukrajině, hlavní město Oděské oblasti se dvěma největšími ukrajinskými přístavy na pobřeží Černého moře, 440 km jižně od Kyjeva a 45 km východně od moldavských hranic. V roce 2017 zde žilo 1 010 000 obyvatel. Rusové tvoří  třetinu  obyvatel města.

Luhanská a Doněcká lidová republika vyhlásily nezávislost po převratu na Ukrajině v únoru 2014. V dubnu téhož roku zahájily ukrajinské bezpečnostní  orgány proti nim vojenskou operaci. Podle nejnovějších údajů OSN se více než deset tisíc lidí stalo obětí konfliktu.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]