Podle informací by tanker třídy Tide měl přepravovat až 800 m3 paliva za hodinu. Ale tentokrát tanker „Taydspring“ při těchto testech dodal jen 220 krychlových metrů , protože šlo hlavně o test všech systémů.

 

„Jedná se o další důležitý krok pro Queen Elizabeth, aby získala status plné bojové pohotovosti,“ řekl korvetní kapitán Sam Stevens  z letadlové lodi.

 

„Schopnost natankovat na otevřeném moř významně zvyšuje naše operační schopnosti,“ hodnotil test Sam Stevens  .

Cisternové lodě třídy Tide byly navrženy především k podpoře skupin dopravních lodí, které by vedly nové letadlové lodě, jako je například Queen Elizabeth. Čtyři pomocné lodě musí poskytovat válečné lodi palivo, sladkou vodou, zásoby, střelivo atd. Zejména každý tanker veze  19.000 kubických metrů paliva a 1.400 kubických metrů čerstvé vody.

Druhý tanker série – „Taydreys“ – se testuje, třetí a čtvrtý – „Taydsurdzh“ a „Taydfors“ – dosud nebyly dokončeny.

Letadlová loď „Queen Elizabeth“ byla zařazena do královského námořnictva 7. prosince 2017. Stav plné bojové připravenosti je naplánován na rok 2020. Druhá letadlová loď – „Prince of Wales“ – byla spuštěna na vodu 22. prosince.

Délka nových letadlových lodí je 280 metrů, šířka je 70 metrů. Na lodi bude společně s posádkami letadel celkem 1.600 osob. Očekává se, že na každé lodi bude asi 40 stíhaček F-35 .

Výroba obou  letadlových lodí bude stát britskou státní pokladnu asi 6,2 miliardy liber.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]