Nie je to preto, že sa aliancia ešte silnejšie snaží Čechov zatiahnuť do svojich vojenských akcií po celom svete? Nakoľko je práve Česká republika optimálna z pohľadu geografie pre vytvorenie podobného objektu infraštruktúry USA, ktorý bude podľa správ stáť český rozpočet niekoľko desiatok miliónov dolárov?

Tlačová hovorkyňa vojenskej rozviedky Alžběta Riethofová pri komentári začiatku budovania Centra satelitnej rozviedky NATO v Česku poznamenala, že okrem iného tam budú spracované snímky pre potreby záchranárov počas živelných pohrôm. Je ale natoľko neškodný tento objekt vojenskej infraštruktúry aliancie na českom území i v prípade vzniku hypotetickej zrážky s protivníkom? Centrum rozviedky NATO nie je pochopiteľne radar systému protivzdušnej obrany USA, ktorého stavbu sa české spoločnosti podarilo zablokovať… Sputnik o komentár požiadal Viktora Baraneceva, ktorý je vojenským spravodajcom Komsomolskej pravdy.

„Nakoľko je to vážne? V každom prípade je to jedno z „vesmírnych očí” NATO v Európe. Je jeho prítomnosť nebezpečná pre obyvateľstvo v prípade skutočných bojových akcií? Určite, veď je to vojenský objekt. Myslím si, že vybudovanie Centra satelitnej rozviedky Severoatlantickej aliancie v Česku je pokračovanie v procese aktívneho zariaďovania vojenského „javiska” v Európe, ktoré robí Spojené štáty a NATO. Rozmiestňujú tu nielen systémy protivzdušnej obrany, ale i nové kontingenty pozemných vojsk, tankovú brigádu a špeciálne jednotky. Robí bojové hliadkovanie, jej lode sa pohybujú pri brehoch Pobaltských štátov. Vybudovanie Centra vesmírnej rozviedky NATO v Česku je logicky zariaďovanie predpokladaného „javiska” vojenských operácií na kontinente, ktoré vedú USA.

Na vybudovanie Centra vesmírnej rozviedky aliancie Ministerstvo obrany ČR do roku 2020 pošle desiatky miliónov dolárov. Nepochybne to zodpovedá požiadavke Trumpa k európskym partnerom, ktorí by mali plniť povinnosť uvedenú v stanovách organizácie, ktorá spočíva vo vyčlenení 2 % HDP do spoločného rozpočtu…

Vojenský rozpočet Česka v tomto roku je 2,3 miliárd dolárov, pokiaľ sa nepletiem. A tie desiatky miliónov dolárov, ktoré majú podľa expertov ísť na vybudovanie centra rozviedky aliancie, je pre takú krajinu, ako je Česká republika, veľmi citeľná čiastka. Ale myslím si, že oni zaplatia samotné minimum. Veď centrum aj tak vybavia Američania, privezú svoju techniku, svoje radary a ďalšie vybavenie. Česi splnia rolu pohostinnej hospodárky.

 

Ako v Moskve prijímajú budovanie vojenskej infraštruktúry NATO na českom území?

V Moskve pozorne sledujú celú túto históriu a to, čo hovorí české vedenie, prezident, premiér a minister obrany o vzťahoch so Severoatlantickou alianciou. Osobne ja, ako ruský dôstojník, nemám Česku čo vytknúť. Dobre chápem, že štát musí prijímať pravidlá hry tohoto natovského kolchozu. Ja som mimochodom dôkladne analyzoval systém vesmírnej rozviedky NATO v Európe. A je zrejmé, že USA mohli požiadať o vybudovanie tohoto centra i na inom mieste. Existuje mnoho európskych štátov s podobnými topografickými podmienkami. Ale zrejme bolo nutné centrum umiestniť práve v Česku, aby bolo ešte silnejšie priviazané k NATO.”

(hlavnespravy.sk, foto: Shuttestock)