„Washington nás nutí formulovat evropskou odpověď v souvislosti se sankční politikou. To se týká Evropy a Německa, pokud USA náhle nekoordinované a spíše nespecificky uvalují sankce proti Rusku, Číně, Turecku, a v budoucnu možná i vůči ostatním hlavním obchodním partnerům. Musíme na to reagovat,“ zdůraznil ministr.

Poznamenal, že díky rychlé reakci Evropy na nové americké sankce vůči Íránu se podařilo vyhnout závažnější eskalaci. Podle Maase „to není málo, pokud si pomyslíte, co mohlo být alternativou: jaderné závody na Středním východě s nepředvídatelně ničivými důsledky“.

Nedávno Maas uvedl, že německé ministerstvo zahraničí znovu přehodnotí strategii zahraniční politiky Německa vůči Spojeným státům. Neboť se Spojené státy a Evropa už řadu let od sebe oddalují a společné zájmy a hodnoty postupně mizí.

Jako základ pro nový vztah s Washingtonem Maas navrhl přijmout myšlenku vyvážené spolupráce a hlavním cílem německé zahraniční politiky pak vytvoření silné a nezávislé Evropy.

Sankce USA

Od včerejšího dne platí sankce Washingtonu proti Rusku. Záminkou pro zavedení nových omezení byla obvinění proti Moskvě z údajného použití chemických zbraní v Salisbury.

Sankce předpokládají ukončení jakékoli pomoci Rusku ze Spojených států „s výjimkou naléhavé humanitární pomoci, potravin a dalších zemědělských produktů“. Ministerstvo zahraničí přestane vydávat licence ruským státním společnostem na vývoz zbraní a výrobky dvojího užití.

Rusku budou navíc od amerických institucí odepřeny „jakékoliv úvěrové, úvěrové záruky a další finanční podpora“.

Druhý, přísnější balíček těchto sankcí může vstoupit v platnost v listopadu, zákaz může ovlivnit půjčky ruským právnickým osobám, vývoz a dovoz zboží.

Ruský prezident Vladimir Putin označil novou vlnu sankcí za kontraproduktivní a bezvýznamnou. Zároveň vyjádřil naději, že si USA uvědomí selhání takové politiky a poté Washington přehodí kolej na spolupráci s Moskvou v normálním režimu.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]