Ratas šéfa NATO vyzval, aby Severoatlantická aliancia k prípadu pristúpila so všetkou vážnosťou. Ratas Stoltenbergovi povedal, že prípad “pochopiteľne znepokojuje estónsku verejnosť”. Estónske úrady sa podľa premiéra spolu s alianciou budú snažiť o prešetrenie všetkých detailov udalosti, ktorá “chvála Bohu neviedla k žiadnym obetiam”.

Ako sme v stredu informovali raketu vzduch-vzduch vypálilo španielske lietadlo Eurofighter Typhoon 2000 počas preletu nad mestom Otepää.

Naposledy bola poloha rakety zaznamenaná asi 40 kilometrov od mesta Tartu. Podľa aktualizovanej informácie generálneho štábu estónskej armády neboli zvyšky rakety doteraz nájdené, aj keď pravdepodobné miesto dopadu vojaci poznajú. Strela vraj explodovala v neobývanej oblasti prírodnej rezervácie.

Nehode s raketou v stredu venovala komentár ruská štátna agentúra TASS. Napísala v ňom, že ak by vystrelená raketa zamierila na východ, a nie na sever, mohla by teoreticky dopadnúť na územie Ruskej federácie.

“Incident by mohol mať ďalekosiahlejšie následky. Znovu to potvrdzuje, že svet neohrozujú akcie Ruska, ale vysoká bojová aktivita, ktorú bez akýchkoľvek príčin v blízkosti ruských hraníc rozvinuli krajiny NATO. ”

Madrid nad incidentom vyjadril ľútosť, miesto španielskych dočasne hliadkujú v estónskom vzdušnom priestore lietadlá portugalské, napísal denník Postimees. Incident vyšetrujú orgány NATO a estónska vojenská polícia, príčinou je údajne ľudská chyba.

 

Ruské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že NATO je zbytočné

Ruské ministerstvo zahraničia okomentoval správu o chybnom vypustení bojovej rakety v estónskom vzdušnom priestore. Uvádza sa to na oficiálnom účte ministerstva na Twitteri.

„My sme predsa hovorili, že vojenský pakt NATO je zbytočný,” napísali zamestnanci ministerstva a pridali k príspevku hashtag #MZVvedelo (v rj МИДзнал).

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]