Ratas šéfa NATO vyzval, aby Severoatlantická aliancia k prípadu pristúpila so všetkou vážnosťou. Ratas Stoltenbergovi povedal, že prípad “pochopiteľne znepokojuje estónsku verejnosť”. Estónske úrady sa podľa premiéra spolu s alianciou budú snažiť o prešetrenie všetkých detailov udalosti, ktorá “chvála Bohu neviedla k žiadnym obetiam”.

Ako sme v stredu informovali raketu vzduch-vzduch vypálilo španielske lietadlo Eurofighter Typhoon 2000 počas preletu nad mestom Otepää.

Naposledy bola poloha rakety zaznamenaná asi 40 kilometrov od mesta Tartu. Podľa aktualizovanej informácie generálneho štábu estónskej armády neboli zvyšky rakety doteraz nájdené, aj keď pravdepodobné miesto dopadu vojaci poznajú. Strela vraj explodovala v neobývanej oblasti prírodnej rezervácie.

Nehode s raketou v stredu venovala komentár ruská štátna agentúra TASS. Napísala v ňom, že ak by vystrelená raketa zamierila na východ, a nie na sever, mohla by teoreticky dopadnúť na územie Ruskej federácie.

“Incident by mohol mať ďalekosiahlejšie následky. Znovu to potvrdzuje, že svet neohrozujú akcie Ruska, ale vysoká bojová aktivita, ktorú bez akýchkoľvek príčin v blízkosti ruských hraníc rozvinuli krajiny NATO. ”

Madrid nad incidentom vyjadril ľútosť, miesto španielskych dočasne hliadkujú v estónskom vzdušnom priestore lietadlá portugalské, napísal denník Postimees. Incident vyšetrujú orgány NATO a estónska vojenská polícia, príčinou je údajne ľudská chyba.

 

Ruské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že NATO je zbytočné

Ruské ministerstvo zahraničia okomentoval správu o chybnom vypustení bojovej rakety v estónskom vzdušnom priestore. Uvádza sa to na oficiálnom účte ministerstva na Twitteri.

„My sme predsa hovorili, že vojenský pakt NATO je zbytočný,” napísali zamestnanci ministerstva a pridali k príspevku hashtag #MZVvedelo (v rj МИДзнал).

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

Komentáře