„Je zřejmé, že se uskutečňuje celková hra, kde jsou role rozděleny mezi Londýnem a Washingtonem. Na začátku jsme viděli, jak jsou vyhoštěni ruští diplomaté. A hlavní úder na  diplomaty byl v Londýně a ve Washingtonu,“ řekla Zacharová.

Podle ní je sankční politika ústředním bodem celé hordy politických lobbistů ve Washingtonu.

„A případ  „Novičoku“ a takzvaný případ Skripal se podsunuje do tohoto sankčního stroje. Proto můžeme říci jednoduše, klasicky, že je to spiknutí mezi USA a Velkou Británii, mezi politickými elitami, které mají schopnost ovlivňovat situaci. V tomto spiknutí dochází ke všemu,“ zdůraznila Zacharova.

Zdůraznila, že Rusko bude náležitě reagovat na nové sankce.

„To může být označeno zrcadlové, symetrické, cokoliv,“ dodala mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

A reagovali i další ruští politici. „Absurdní divadlo pokračuje. Neexistují žádné důkazy, žádná logika, žádná presumpce neviny – jen pevné „slavné lajky“. Existuje pouze jedno pravidlo: vinit ze všeho Rusko, bez ohledu na to, jak absurdní nebo lživé jsou tato obvinění. Takže uvítáme Spojené sankce Ameriky!“ napsal v Twitteru první zástupce ruského velvyslance v OSN Dmitrij Poljanský.

Vedoucí Výboru pro mezinárodní vztahy Federálního shromáždění Konstantin Kosačevnazval USA „policejním státem“.

Leonid Slucký, předseda Výboru pro zahraniční styky Státní dumy, uvedl, že jako odvetné opatření by Rusko mohlo omezit vývoz raketových motorů RD-180 do USA.

Nové sankce proti Rusku

Předtím americké ministerstvo zahraničí oznámilo nové sankce proti Moskvě kvůli „použití Ruskem chemických zbraní v Salisbury“.

Sankce se budou sestávat ze dvou balíčků. První, který vstoupí v platnost za 15 dní, stanoví zákaz dodávek elektronických zařízení a výrobků dvojího použití do Ruska.

Druhá vlna sankcí, které se mohou zavést do 90 dnů, zahrnují případné snížení úrovně diplomatických vztahů, zákaz letů „Aeroflotu“ do USA  a téměř úplné zastavení vývozu USA. Zároveň Washington říká, že je připraven vzdát se druhého balíčku sankcí, pokud dá Rusko garance nepoužívání chemických zbraní a přijme pozorovatele OSN k provádění kontrol „na místě“.

V Kremlu byly nové sankce označeny za nelegální a že znění jejich úvodu bylo „kategoricky nepřijatelné“.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře