SVT tvrdí, že spočítala všechna soudní rozhodnutí, aby předložila úplný obraz. Bohužel neexistuje žádný etnický rozbor pro hlášené znásilnění, což jsou ještě další tisíce.

Přistěhovalectví a zločiny jsou hlavními otázkami ve všeobecných volbách ve Švédsku, které se konají 9. září.

Nacionalistická strana, Švédští demokraté (SD), doufají,  že vystřídají současnou vládu a pravděpodobně sníží přistěhovalectví.

V průzkumech veřejného mínění se dostali na čelné místo, nicméně nedávná anketa jim přisoudila  třetí místo.

Program SVT uvádí, že celkový počet odsouzených pachatelů za pět let činil 843, z nichž 197 pocházelo ze Středního východu a severní Afriky a 45 z Afghánistánu.

„V programu je velmi jasné, že se jedná o malé procento lidí ze zahraničí, kteří jsou odsouzeni za znásilnění,“ uvedl šéfredaktor Ulf Johansson v rozhovoru pro BBC.

Přiznává, že počet hlášených znásilnění ve Švédsku je mnohem vyšší, takže nelze vyvodit závěry o úloze přistěhovalců v sexuálních útocích.

Program ukazuje, že v případech, kdy oběť nepoznala útočníka, byl podíl cizinců, kteří se narodili v cizině, více než 80 procent.

Lídři populistických stran v reakci na televizní zprávu uvedli, že cizinci odsouzení za znásilnění by měli být deportováni.

Po kritice, že SVT uvedla toto téma právě v době před volbami, odpověděl moderátor, „Jsem přesvědčen, že  to nebude mít vliv na volby. O tomhle tématu již bylo hodně diskusí a ve stávající debatě se jedná jen o další fakta.“

 

Musí se ovšem podotknout, že čísla by byla výrazně vyšší, protože mnohé  nahlášené případy znásilnění neskončily u soudu a násilníci mohli svobodně odejít, aniž by byli odsouzeni.

V květnu Švédsko změnilo zákony, a odsouzen může být i ten, který dosáhne sexu bez souhlasu, aniž by došlo ke znásilnění, zatímco předtím muselo být prokázáno  násilí nebo že oběť byla zneužita v omámeném stavu. Znovu to vysvětluje obrovský počet případů, které nejsou započítány  a proč je počet odsouzených tak nízký.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře