Temer oznámil, že se rozhodl vyslat armádu do státu Roraima, aby zajistila „bezpečnost brazilských občanů a také venezuelských imigrantů, kteří prchají ze své země“. Doplnil, že vojenské posily budou v Roraimě do 12. září. Současnou situaci přitom brazilský prezident označil za „tragickou“ s tím, že ohrožuje bezpečnost na téměř celém kontinentu. Rozhodnutí přišlo deset dní poté, co v brazilském příhraničním městečku Pacaraima místní Brazilci zapalovali Venezuelanům majetek.

OSN tento měsíc varovala před humanitární krizí v Jižní Americe a oznámila, že z Venezuely uprchlo v posledních letech na 2,3 milionu lidí, což je asi sedm procent obyvatel země. Několik desítek tisíc z těchto lidí uprchlo do Brazílie, většina z nich do Roraimy.

Venezuela dříve patřila mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky, nedokázala se však vyrovnat s propadem cen ropy. Korupce a špatné hospodaření pod vedením socialistické vlády pak za posledních 20 let způsobily, že se země ocitla v zatím nejhorší ekonomické krizi. Kolabují tam například veřejné služby a stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody.

 

(SCa, www.ceskoaktaulne.cz, foto: Reuters, Mauricio Castillo)