V oblíbené dovolenkové destinaci už onemocnění zabilo pět lidí. Od začátku roku se zde nakazilo téměř 150 osob. U našich západních sousedů však jde o první případ.

Výskyt obávaného onemocnění potvrdil Státní zdravotní ústav v Ostravě. Informaci o tom, že pacient leží v Praze přinesl portál tn.nova.cz.

„Ostravský zdravotní ústav tento případ řeší, protože jsme jediné zařízení v Česku, které je schopno tyto viry analyzovat,“ řekl pro české Právo Michal pistole ze zmíněného ústavu.

Vzorek instituce obdržela z Prahy, přičemž pozitivní výsledek mělo podle medializovaných informací potvrdit několik testů. Vedoucí Národního referenční laboratoře pro arbovirus Hana Zelená ale uvedla, že první testování nákazu potvrdilo, a v současnosti ostravský ústav čeká na výsledky druhého testu.

Podle slov Zelené se muž vrátil z dovolené v srpnu. Hospitalizován ho na infekční klinice Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

„Jeho stav se zhoršil, dostal zánět mozkových blan, byla tam i nějaká přechodná porucha vědomí. Oni nám pak poslali vzorek na vyšetření, konkrétně krev a moč, a my jsme z toho potvrdili, že se jedná o západonilskou horečku,“ uvedla H. zelená.

Poukázala na to, že v Česku se zatím objevily pouze importované případy, což znamená, že pacienti se nakazili mimo republiku. Jak však dále uvedla, virus opakovaně nacházejí iu tamních komárů, ptactva a dokonce i koní. Epidemiologové tedy čekají, kdy se nakazí někdo přímo v Česku.

(euportal.cz, foto: Pixabay)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]