Z policejních statistik vyplývá, že měsíční počet vloupání se každoročně zvyšuje. Do rodinných domů se měsíčně vypraví 310 zlodějů, do bytů pak 262. Jejich aktivita se poté rapidně zvyšuje v době dovolených, kdy jsou nemovitosti dlouhodobě opuštěné.

Z průzkumů také jasně vyplývá, že je dobré svůj majetek pořádně zabezpečit a především dbát na prevenci. Pokud k vloupání dojde, je dobré zvolit takový systém, který pomůže pachatele dopadnout přímo na místě. Dodatečné dopadení pachatele není už tolik efektivní.

Prevence vždy na prvním místě

Pokud nechcete dávat zlodějům příležitost, v první řadě musíte dbát na důkladnou prevenci proti vykradení. Před odjezdem na dovolenou důkladně obejděte dům, zkontrolujte okna a dveře. V každém případě se vyvarujte ukrývání klíčů pod kameny a květináče. Poproste známého či souseda, aby vám vybíral poštu, protože i plná schránka napovídá, že se v domě nikdo nepohybuje.

S dovolenou byste se neměli chlubit. Například příspěvek na sociálních sítích o tom, že letíte dnes večer a na několik týdnů, může zloději stačit k tomu, aby si šel minimálně objekt obhlédnout.

Zabezpečte přístupové cesty

K drtivé většině vloupání dochází skrz vstupní dveře, případně okna. Na trhu s bezpečnostními prvky již naleznete celou řadu ověřených možností, které poskytují základní úroveň zabezpečení dveří, oken, příjezdové brány a dalších.

Dostupné jsou například bezpečnostní dveře, u kterých je zásadní především jejich stupeň bezpečnosti. Pro domácnosti jsou dostačující dveře 3. a 4. třídy. Co se týče oken, často se využívají předokenní elektrické rolety, případně bezpečnostní fólie.

Zajímavost: Obecně platí pravidlo pěti minut, které říká, že pokud se v tomto čase zloděj nedostane do nemovitosti – vzdá to.

Na běžné přístupové cesty je vhodné také umístit levné a přitom efektivní bezpečnostní kamery. Ty jsou schopné nahrávat velký objem dat a záznamy posílat na vzdálené místo, takže je můžete kdykoli v případě potřeby “vytáhnout”.

Elektronické zabezpečovací systémy

Mezi moderní možnosti zabezpečení patří kamery a alarmy. Moderní elektronické zabezpečení – aktuálně oblíbené GSM alarmy – jsou schopné v reálném čase poskytovat majiteli informace pomocí SMS, nebo aplikací. Budete tak mít aktuální přehled o všem, co se v domě a okolí ve vaší nepřítomnosti odehrává.

Alarmy dokáží pokrýt všechna místa v domě a jeho okolí a v případě napojení na bezpečnostní službu u vás může být výjezdová jednotka do několika minut.

Desatero proti vykradení

Závěrem přinášíme jednoduché desatero, které by mělo být automatické pro všechny, kteří chtějí vykradení úspěšně předejít. Pokud se budete držet těchto základních bodů, nemusíte si na dovolené dělat již žádné starosti.

  1. Vstupní dveře musí splňovat nejméně 3. bezpečností kategorii a samozřejmostí je i stejně kvalitní vložka.
  2. Dbejte na dobré zabezpečení oken, jejich uzamčení a odolnost proti rozbití, či vylomení.
  3. V bytových domech požádejte sousedy o celodenní zamykání společných prostor a také dobré osvětlení.
  4. Nesdělujte veřejně, pokud odjíždíte na dovolenou. Nechlubte se majetkem na sociálních sítích a veškeré informace udržujte v úzkém okruhu přátel.
  5. Udržujte dobré sousedské vztahy. Všímavý soused je vždy nejlepší hlídač.
  6. Snažte se kombinovat mechanické zabezpečení s elektronickým.
  7. Během dovolené si cenné předměty dobře uložte do trezoru, případně do bezpečnostní schránky v bance.
  8. Nezapomínejte na kvalitní pojištění.
  9. Nelákejte zloděje plnou poštovní schránkou. Zajistěte si její vybírání.
  10. Do bytu vpouštějte v rámci možností co nejméně řemeslníků a cizích lidí.

Tip: Zabezpečení domu již máte vyřešené a nezbývá, než najít tu nejlepší dovolenou. Podívejte se na širokou nabídku zimních first minute zájezdů, kterou si užije celá rodina.

(PR, foto: Pixabay, zdroj: adlo infografika)

Komentáře