Soud Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z francouzského přístavu Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) uvedl, že francouzská justice nemá proti Jiřímu Saganovi žádné důkazy. Kvůli případu apeloval na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Právník Ladislav Drha sdělil, že šlo o takzvané blanketní odvolání, které nezahrnuje odůvodnění, avšak otevírá prostor pro další právní kroky.
Na odvolání proti verdiktu měl 58letý řidič kamionu čas do čtvrtka. Advokát Drha se prvního soudu neúčastnil a nyní jedná o převzetí případu. K jeho podrobnostem se však nemohl vyjadřovat, neboť nebyl zbaven mlčenlivosti a zájem klienta je na prvním místě.

Podle mluvčí Zdechovského soud nevzal v potaz předložené záznamy o kontrolách, poškozeném zámku ani samotné svědectví migrantů o tom, že do kamionu vlezli svévolně bez vědomí řidiče.

„Případ Jiřího Sagana mě doslova šokoval, protože zatím jsme (v obdobných případech) řešili jen pokuty s britskou stranou. Francouzská policie sice potvrdila, že v kamionu žádní černí pasažéři nejsou, Britové je tam však objevili. Nyní Francouzi sice konali, ale jsem přesvědčen, že zcela nespravedlivě potrestali nevinného,“ uvedl v tiskové zprávě Zdechovský.

Europoslanec ve věci v pondělí interpeloval Evropskou komisi a obrátil se také na prezidenta Macrona.

Odsouzený Čech žije s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce Transmanolet. Zdechovský má za to, že francouzská justice proti němu nemá žádný přímý důkaz a vychází jen z „řady domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu „východních států“.

Drha si netroufl spekulovat o tom, zda byl trest vyměřený Saganovi ve srovnání s obdobnými případy ve Francii výjimečný. Řekl však, že podle jeho pařížské kolegyně začaly soudy na severu země k podobným záležitostem přistupovat přísněji.

„Panu Saganovi prověřovali telefon, maily, účty jeho i rodiny, a nikde neobjevili žádné podivné transakce nebo podezřelé hovory. I přímo zachycení běženci vypovídali v jeho prospěch a svědčili, že opravdu o ničem nevěděl a oni mu do vozu násilně vnikli,“ rozčiluje se Zdechovský a vyzývá všechny k podpisu petice za jeho propuštění.

Petici v úterý sepsala Asociace řidičů a během dvou dní ji podepsaly přes čtyři tisíce lidí. Zdechovský doufá, že dostatek podpisů přiměje k větší aktivitě českou vládu a ministerstvo zahraničí.

Ministr srpavedlnosti Jan Kněžínek doporučil Saganovi podat odvolání a využít všech opravných prostředků dle francouzského práva.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Pixabay)