Le Figaro: Francouzská vláda se obává převratu!

0
1143

Bezpečnostní služby přilily olej do ohně a varovaly úřady před údajnými hrozbami zabíjení, které prý šíří „žluté vesty“ a vyzývají lidi, aby s sebou vzali zbraně „k útoku na poslance, vládu, výkonnou moc a policii“.

„Toto jsou pokusy o převrat,“ tvrdil zdroj ve francouzské vládě. Podle novin byli zaměstnanci jednoho z ministerstev instruováni, aby se přes víkend nechodili na pracoviště.

Samotné noviny si kladou otázku, co se stane o víkendu, pokud „Paříž znovu vybuchne“. Podle listu by to byl bod zlomu. Pokud by došlo k dalším úmrtím, nejspíše by si to odskákal ministr vnitra, který má k Macronovi nejblíže. Ovšem začíná kolovat i nejistá vyhlídka na větší změny, třeba i premiéra a vlády, poznamenal list.

Říká se, že se dějiny opakují – jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, a dostily Emmanuela Macrona v jeho aroganci přesně po pěti letech.

Loni přišel portál WikiLeaks s odhalením, že se Emmanuel Macron podílel na převratu v Kyjevě 2013-2014. Z dokumentů vyplývalo, že zatímco francouzský ministr zahraničí podepisoval (spolu s polským a německým kolegou) garanci pod dohodu tehdejšího prezidenta Janukovyče s opozicí o mírném a ústavním předání moci, Macron a „svačinářka“ Victoria Nulandová a další hecovali k převratu.

Francie byla následně jednou ze západních zemí, která podpořila pučisty při násilném převratu proti legitimní vládě na Ukrajině před pěti lety a ihned uznala pučistickou vládu. Tehdy se v Kyjevě násilně obsazovaly státní instituce a budovy a na ulicích se střílelo, o život přišlo nejméně sto lidí.

Nyní se nastoluje otázka, zda a jak nynější vláda obhájí svoji existenci, když naštvala svojí protilidovou bezohlednou politikou vlastní národ. Bezesporu však lze očekávat její podporu ze strany všech ostatních vlád EU. Přece si stát nenecháme rozvracet na vlastním dvorku! A to i za použití síly!

Protesty hnutí tzv. „žlutých vest“, které se zejména postavily proti zvyšování cen benzínu, začaly ve Francii 17. listopadu. Masové protesty jsou doprovázeny brutálními střety demonstrantů s policií, pogromy a spálenými auty, ničením obchodů a bank.

Během protestů zemřelo několik lidí, stovky byly zraněny. V úterý francouzský premiér Édouard Philippe oznámil řadu opatření k uklidnění situace v zemi, včetně zavedení ročního moratoria na zvýšení daní z pohonných hmot. Protestující to však očividně neuklidnilo.

(prvnizpravy.cz, foto: Youtube)