Předtím noviny Spiegel a Sueddeutsche Zeitung informovaly s odkazem na videonahrávku, kterou získaly k dispozici a na níž je zachyceno, jak rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache v roce 2017 projednával s jakousi ženou možnost koupě jeho rakouských novin Kronen Zeitung, aby získal pomoc v nadcházejících parlamentních volbách.

Kromě toho noviny uvedly, že během setkání byly projednávány i jiné transakce, kdy v případě jejich uskutečnění by Stracheova spolubesednice mohla údajně získat přístup ke státním kontraktům výměnou za pomoc Svobodné straně Rakouska (FPÖ), jejímž předsedou je Strache. Nejvyšší státní zastupitelství Rakouska prohlásilo, že prověří tuto videonahrávku. Strache v sobotu informoval o své rezignaci na funkci v souvislosti se skandálem s videonahrávkou.

„Evropa je společenstvím států, které se rozhodly spolupracovat na základě společné hodnotové základny. Máme co dělat s populistickými trendy, které v mnoha oblastech těmito hodnotami opovrhují. Chtějí zničit Evropu s našimi hodnotami a my se musíme proti tomu rozhodně postavit, včetně nedostatečné ochrany menšin, otázky lidských práv, role, kterou hraje obchodní politika… V tomto duchu budeme i nadále pracovat a čekat na vývoj situace v Rakousku,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci v Záhřebu; úryvky vystoupení ukázal televizní kanál ZDF.

Podle slov Merkelové toto prohlášení může podepsat nejen Německo a Chorvatsko, ale i „stranická rodina, do které patřím – Evropská lidová strana“.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)

Komentáře