Putin odmítl „protože respektuji Gruzínce“.

Netypická reakce nenechala na seba dlouho čekat. Někteří se zaujímali, jestli Kreml začíná přehodnocovat svůj tradičně tvrdý přístup ke sousedním státům tím, že se obrátil k nástrojům měkké síly.

Putin se také nedávno připojil k Evropské unii, aby podpořil koaliční vládu v Moldavsku pod vedením prozápadních občanů, a alespoň uvažoval o návratu zajatých námořníků na Ukrajinu.

Je načase, aby se to změnilo, řekl prezident Gruzie Salome Zourabichvili.

Politika války, územní okupace a represivních sankcí „pouze potvrzuje Gruzii v jejím západním směřování,“ řekl Zourabichvili, bývalý francouzský diplomat gruzínského dědictví, s nímž proběhl rozhovor na konferenci o evropské cestě Gruzie v černomořském letovisku Batumi.

Rusko je v rozporu s bývalými sovětskými státy, protože Gruzie, Ukrajina a Moldavsko usilují o větší integraci s EU a naději na členství.

Gruzie a Ukrajina jsou také dychtiví vstoupit do Severoatlantické aliance, což rozzlobilo Kreml, který na západ rutinně obviňuje, že podkopává bezpečnost Ruska tím, že zasahuje do jeho dvora.

Neúprosný ruský ekonomický a vojenský tlak však tyto země jen odhodlal k tomu, aby tyto země byly více odhodlány uniknout moskevské oběžné dráze a podpořily nepřátelství, které se Kreml snažil budovat.

Násilné protesty, které minulý měsíc vypukly před ruským zákonodárcem v křesle řečníka na schůzce v gruzínském parlamentu, šokovaly vlády v Moskvě i v Tbilisi.

Každý obvinil jejich společnou bete noire – bývalého gruzínského prezidenta Mikheila Saakašviliho – z inscenací, ale realita byla více znepokojující.

„Zakořeněný pocit“

Velké protesty vedené mládeží na začátku byly spontánní, i když se politické strany později snažily z toho vytěžit, řekl Zourabichvili.

Byl to „projev velmi silně hluboce zakořeněného pocitu gruzínského obyvatelstva, které nepřijímá status quo“.

To se týká situace od války mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008, která nechala ruské jednotky pod kontrolou dvou separatistických gruzínských území – Jižní Osetie a Abcházie. „Není pravda, že na tyto věci můžete zapomenout,“ řekl Zourabichvili, „protože na tebe oni nezapomenou.“

(Bloomberg, ceskoaktualne.cz, foto: Pixabay)

Komentáře