V Bukovsku honili lišku a pak slavili Huberta Na Kuberně

„Hubertova jízda v našem pojetí není plně v souladu s klasickými pravidly, a to také vzhledem k tomu, že mezi jezdci jsou i děti. Není to tedy klasický závod, ale spíše pohodové jezdecké odpoledne spojené s pohybem v přírodě, zábavou a pohoštěním pro všechny zúčastněné,“ uvedl člen osadního výboru Horního Bukovska a hlavní organizátor Hubertovy jízdy Jaromír Klika.

Hubertova jízda každoročně završuje závodní jezdeckou sezónu a zároveň vzdává hold svatému Hubertovi, patronu jezdců, lovců a myslivců. Jejím základem je hon na lišku, přesněji hon, jako na lišku. Šelmu totiž představuje jeden z jezdců s liščím ohonem připnutým na rameni. Úkolem honců na koních je mu ho sebrat.

Účastníci akce, tradičně podporované Jadernou elektrárnou Temelín Skupiny ČEZ, se na návsi v Horním Bukovsku začali scházet spolu se zvířaty, potahy a diváky okolo jedenácté hodiny. „Počasí je skvělé, účast máme přislíbenu velmi dobrou, tak snad všichni přijedou. Na programu jsou kromě projížďky okolím obce a Hubertovy jízdy také ukázky dovednosti a poslušnosti koní, ukázky skoků, rodeo a kaskadérské vystoupení,“ komentoval v té době ještě velmi opatrně plány organizátorů Klika. Pokud se obával malého zájmu, tak zcela zbytečně. Před polednem už byla náves plná lidí a koní.

Vše tak mohlo začít. Na trasu projížďky okolím se po povinném seznámení s pravidly honu, programem na trase a přípitku na Hubertovu počest, vydali účastníci jízdy v pravé poledne za doprovodu zvonů ve věži kostela svatého Štěpána. Nutno poznamenat, že občerstvení měli jezdci i diváci k dispozici na startu, na trase i v cíli. Rušno pak bylo večer Na Kuberně, kde se konal Hubertův soud s hříšníky, kteří porušili pravidla honu. Akci završil večer s hudbou a tancem na oslavu svátku sv. Huberta. Ten je oficiálně v kalendáři 3. listopadu.

„Hubertova jízda má řadu skalních příznivců jak mezi místními, tak mezi lidmi prakticky z celých jižních Čech. Je oblíbená, má skvělý ohlas a proto patří již trvale na seznam několika desítek sportovních, kulturních a společenských akcí, jejichž pořadatelem či spolupořadatelem je v rámci svých místních částí městys Dolní Bukovsko. Samozřejmě je také stálici programu letošního už čtrnáctého Oranžového roku Skupiny ČEZ, protože stejně tak dlouho trvá naše spolupráce na tomto projektu,“ konstatovala starostka Dolního Bukovska Ivana Makovičková a dodala, že pravidelná podpora ze strany ČEZ v oblasti společenského a spolkového života je podle ní velmi důležitá nejen pro Bukovsko a jeho místní části, ale pro celou oblast kolem elektrárny.

Městys Dolní Bukovsko je vzdálený zhruba 25 kilometrů na sever od Českých Budějovic a žije zde přibližně 1 500 obyvatel. Součástí městyse je vedle Dolního Bukovska ještě sedm místních částí s necelými 400 obyvateli, Sedlíkovice, Pelejovice, Radonice, Hvozdno, Popovice, Bzí a Horní Bukovsko.

(foto: Dolní Bukovsko)

Přejít nahoru