„Byly doby, kdy demokracie byla ohrožena převážně politiky z leva. Dnes je tomu naopak. Trump, Erdogan, Johnson, Orbán, Kaczynski, Salvini a koneckonců i Putin jsou všechno politici nacionalistické pravice,“ popsal Rouček na svém facebooku znepokojení z úspěchu nacionalistické rétoriky populistických politiků.

A zároveň upozorňuje, do jakých konců takový nacionalismus v minulosti vedl. „Výsledkem je tragický osud syrských Kurdů, osud ne nepodobný tomu našemu z roku 1938,“ připomněl Rouček dobu před 2. světovou válkou, kdy na základě Mnichovské dohody Hitler zabral část Československého území.

Jiří Hlavenka zase přirovnává Erdoganovy kroky „v menším objemu“ ke Stalinovým čistkám v Sovětském svazu. „Před třemi lety proběhl v Turecku neobratný pokus o puč o sesazení Erdogana. Puče Erdogan využil k naprosto neslýchaným čistkám na domácí scéně,“ připomíná Hlavenka a podivuje se, že to tehdy nevyvolalo žádný závažný zájem světových médií.

Sám Erdogan později puč hodnotil zcela bez obalu jako dobrou příležitost vyčistit armádu. Hlavenka ale upozorňuje, že čistky se netýkaly jen armády, ale obecně všech intelektuálních elit země. „S pučisty naprostá většina čistek neměla nic společného, šlo jen o zbavení se politických soupeřů a nastolení strachu a poslušnosti,“ má o Erdoganově krocích jasno Hlavenka.

Jako příklad uvádí ve svém komentáři na webu Deníku Referendum některá konkrétní čísla. „Ze státní správy bylo postupně propuštěno 180 tisíc úředníků, druhý den po puči byla propuštěna třetina soudců a 755 jich bylo uvězněno za domnělou spojitost s pučem,“ píše Hlavenka a pokračuje. „Největší čistku vůbec udělal Erdogan ve vzdělávání: propuštěno bylo 36 000 učitelů, zavřeno bylo 626 vzdělávacích institucí. Vláda také později znárodnila – ukradla bez náhrady – tisíc společností, ty největší měly aktiva v desítkách miliard dolarů,“ vypočítává dále Hlavenka.

Další důležitou oblastí čistek byl mediální prostor, jak informuje komentátor. „Média si Erdogan zcela podrobil: zrušil licence 24 rozhlasových a televizních stanic, zastavil vydávání 45 deníků, 15 časopisů a zavřel 29 vydavatelských domů; zatkl 160 žurnalistů. Turecko vězní dodnes více novinářů než jakákoli jiná země na světě,“ je zděšen Hlavenka a dodává, že celkem bylo zadrženo přes půl milionu osob.

Jako poslední také Erdogan nachystal útok na Kurdy, kteří prý také měli prsty v nepovedeném puči. „Erdoganovi se samozřejmě hodilo zakročit proti Kurdům, kteří s pučem neměli společného už vůbec nic: obratem nechal uvěznit 78 demokraticky zvolených starostů za kurdskou stranu HDP, plus dalších 1500 aktivních osob v kurdské politice,“ skončil s počty Hlavenka.

V důsledku vývoje v Turecku v posledních dvou letech masově stoupla emigrace, a to zejména tureckých elit. Dochází tak k odlivu mozků a všech dalších, kteří s populistickým nacionalismem tureckého prezidenta nesouhlasí. Právě Turecko je podle Hlavenky odstrašující příklad, kam taková ideologie a politická rétorika může zajít.

„Nacionalismus je nejúčinnější výtah k moci populistických vůdců. Když chcete rozdělat oheň války, nacionalismus je nejúčinnější rozbuška i palivo. Nacionalismus je čiré zlo,“ varuje Hlavenka a dodává, že je potřeba důsledně přemýšlet, co je ještě láska k vlasti a co zhoubný nacionalismus, který za tím rád skrývá.

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]