Uvádí se, že Moskva má zemím pomoci zejména s překonáním místních krizí, s bojem proti terorismu a extremismu, s přeshraniční trestnou činností a obchodováním s drogami.

Ruský lídr následně dodal, že se Rusko zavázalo k další aktivní spolupráci s vůdci afrických států, a to na principu rovnosti, přátelství a vzájemného respektu.

„Vždy jsme podporovali, a i nadále budeme podporovat, snahu afrických států prosazovat nezávislou politiku a samostatně řešit problémy kontinentu,“ zdůraznil Putin na slavnostní recepci pořádané na počest účastníků summitu Rusko-Afrika.
Africké státy chtějí další spolupráci s RF
V průběhu dané akce afričtí vůdci informovali o svém záměru spolupracovat s Ruskem i ve vojensko-technické, jaderné, finanční a těžební sféře.

Ugandský prezident Yoweri Museveni například vyjádřil přání zakoupit další ruské zbraně a vybavení. Uvedl, že Uganda má zájem především o dodávky letadel Su.

Etiopský ministr pro inovace a technologie Getahun Mekuria Kuma zase prohlásil, že jeho země chce s podporou Ruska v příštích deseti letech postavit nízkoenergetické jaderné bloky.

Společnost Transmashholding a Egyptské národní železnice (Egyptian National Railways, pozn. red.) podepsaly dodatečnou dohodu ke smlouvě o dodávkách na 1,3 tisíc osobních automobilů do dané republiky.

Navíc Rovníková Guinea podepsala s Lukoilem memorandum o možné účasti na projektech průzkumu a těžbě uhlovodíků v zemi. Rusko se také rozhodlo vytvořit pracovní skupinu s Gabonem pro spolupráci v oblasti ropy, plynu a energie.

Rusko-africký summit
Ve dnech 23.-24. října se v Soči koná rusko-africký summit a ekonomické fórum. Na summit Rusko-Afrika přicestovali předáci více než čtyřiceti afrických států. Doprovází je představitelé z byznysu, státních struktur a mezivládních organizací. Je mezi nimi také delegace Africké unie. Díky tak úctyhodnému složení účastníků byl summit již dlouho před jeho zahájením označován za „bezprecedentní“ a „příznačný“.

Summit v Soči je zaměřen na to, aby se politici, podnikatelé a obyčejní občané lépe navzájem poznali. Ve středu pozornosti je hospodářská spolupráce, program se tím však neomezuje. Energetika, věda, vzdělání, dopravní infrastruktura, investice, a dokonce i bytová výstavba – všechny tyto otázky budou účastníci summitu projednávat.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)