Ateroskleróza představuje závažný zdravotní problém především v západním světě. Za její vznik totiž nemohou pouze genetické dispozice, ale především nezdravý životní styl. Viníkem vzniku aterosklerózy je totiž zejména nezdravý jídelníček obsahující vysoký podíl nezdravého cholesterolu LDL. Na kornatění tepen má neblahý vliv rovněž kouření, pití alkoholu, nadváha či obezita a také minimum fyzického pohybu. Ateroskleróza dále velmi úzce souvisí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou i nadměrným stresem.

Ateroskleróza: Jak k ní dochází?
V důsledku genetických faktorů či nezdravého životního stylu se na stěnách tepen začínají ukládat tukové látky. Nejprve jde o cholesterol, poté následují polysacharidy a vápník. Vlivem usazování těchto látek vznikají na stěnách tepen aterosklerotické pláty, které průměr tepny nejen zužují. Ateroskleróza snižuje rovněž pružnost tepen a ve svém důsledku výrazně omezuje průtok krve.

Ateroskleróza je tedy velmi závažné onemocnění, které vede k celé řadě vážných cévních i kardiovaskulárních nemocí. Jedná se zejména o cévní mozkovou příhodu a infarkt myokardu

Ateroskleróza a její varovné příznaky
Ateroskleróza se projevuje velmi plíživým způsobem. Že se jedná také o váš problém, obvykle poznáte až ve středním nebo seniorském věku. K nejčastějším varovným příznakům v tomto období patří zejména srdeční arytmie, vysoký krevní tlak, bolest či tlak v horní části těla (zejména v oblasti hrudníku) a problémy s dýcháním. Tyto příznaky aterosklerózy souvisí především s vašimi koronárními tepnami vedoucími k srdci.

Ateroskleróza, která postihuje tepny přivádějící krev do mozku se vyznačuje také dalšími varovnými příznaky. A to nejčastěji:

Necitlivostí a slabostí v rukách či nohách.
Výraznou bolestí hlavy.
Ochrnutím určité části těla.
Problémy s mluvením či nesrozumitelnou mluvou.
Špatným viděním.
Ateroskleróza a její léčba
Jak se s aterosklerózou vypořádat? Nejen prostřednictvím klasických léků na vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Ale také radikální změnou životního stylu a užíváním bylinek a další přírodních prostředků. Právě toto spojení se postará o zpomalení průběhu aterosklerózy, nebo dokonce o její zastavení. Jakým způsobem se tedy vydat proti ateroskleróze do boje?

Radikálně změňte svůj životní styl
Přestaňte kouřit a pít alkohol. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům. Tabu by pro vás měly být také průmyslově zpracované potraviny v konzervách a polotovarech, které obsahují vysoký podíl soli. Začněte se pravidelně věnovat vybrané fyzické aktivitě. Pokud máte nadváhu či obezitu, zhubněte.

Užívejte bylinky na léčbu arterosklerózy
Jako prevenci dalšího postupu arterosklerózy zkuste pravidelně užívat zejména peruánskou bylinu jménem Caigua. Tento jihoamerický zázrak čistí tepny a cévy od usazenin, a předchází tak vzniku cévních a kardiovaskulárních onemocnění.

Zaměřte se na snížení hladiny cholesterolu
Hladinu cholesterolu v krvi snížíte klasickými léky i speciální úpravou jídelníčku, pravidelným pohybem nebo udržováním ideální tělesné váhy. Ke snižování hladiny cholesterolu vám pomohou také některé přírodní přípravky či bylinky, k nimž patří například caigua, chlorella či acai, ale i chia semínka, tolice vojtěška, červená řepa nebo zelený roibos.

Dejte se i na léčbu vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak snížíte pomocí klasických léků, bylinek i úpravou životního stylu. Také v tomto případě se zaměřte na zdravý jídelníček, skoncujte s kouřením a pitím alkoholu, hýbejte se a je-li to třeba, zhubněte. Ke snížení krevního tlaku vám dále napomůže pravidelná konzumace chia semínek, pohanky, ořechů. Tlak pomáhá snižovat také ženšen, kurkuma, ibišek a již zmíněná caigua.

(zdroj: energiezivota.com)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]