Přijímání dětí z uprchlických táborů v Řecku bylo jedním z témat projednávaných předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a členy řeckého parlamentního výboru pro veřejnou správu, veřejný pořádek a spravedlnost.

Vondráček uvedl, že během jednání s Řeky došlo ke konsensu o celoevropském řešení migrace, včetně politiky návratu.

„Řecko samozřejmě také zopakovalo žádost týkající se 40 migrantů dětí. Naše parlamenty však nemohou vyvodit žádné závěry, protože nemáme výkonné pravomoci. V současné době probíhá komunikace mezi ministerstvy soukromě, “uvedl předseda Poslanecké sněmovny České republiky.

Vondráček věří, že přijetí 40 sirotků je symbolickým tématem, ale mohlo by se stát předmětem vnitřních politických bojů v České republice a možná i v Řecku.

„Rozhodně jsme se shodli na jedné věci, a to, že je třeba zavést celoevropské řešení a jasnou politiku návratu,“ zdůraznil Vondráček o migraci a dodal, že chápe, že situace na řeckých ostrovech je nesnesitelná, ale nový vývoj v Sýrii je také třeba vzít v úvahu.

Na základě informací syrských chargé d’affaires Vondráček poukázal na to, že Sýrie má velký zájem o návrat uprchlíků.

„Válkou zničená země musí být obnovena a lidé, kteří odešli, se musí vrátit, aby pomohli své vlasti se zotavit,“ vysvětlil Vondráček.

Řecko vyzvalo ministry vnitra ostatních zemí EU, aby loni v září přijali děti bez doprovodu z uprchlických táborů uvádí portál Prague Morning.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se tehdy proti této myšlence postavil. Podle něj by se Česká republika měla starat hlavně o české děti.

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]