Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že muž byl poprvé přijat do soukromé nemocnice v Kalaburgi v pondělí, kde byl odebrán vzorek a poslán k analýze v jednom z relativně málo indických zařízení ověřených pro laboratorní testy Covid-19.

„Aniž by čekali na výsledky testů, účastníci trvali na tom, aby byl pacient propuštěn na lékařskou radu a odvedli ho do soukromé nemocnice v Hyderabadu,“ uvádí se v prohlášení.

Vyšší státní úředník se setkal s rodinou, „aby je přesvědčil, aby přijal pacienta … na oddělení izolace. Účastníci však odmítli poslouchat [úředníka]. Přenesli ho do Hyderabadu, aniž by o tom [úředníka] věděli.“ “

Když se zdraví muže dále zhoršovalo, rodina ho opět propustila a při úterý 10. března při tranzitu zemřela na specializovaný ústav lékařských věd Gulbarga. Výsledky testů potvrzujících infekci koronaviry se vrátily ve čtvrtek, uvedlo ministerstvo.

Úředníci říkali, že trasování kontaktů probíhá a „je nepřetržitě monitorováno“ státní vládou, ale sled událostí neudělá nic pro důvěru v schopnost Indie zadržet hlavní ohnisko viru.

Uprostřed obav, že nedostatek testovacích zařízení a všeobecně ohrožený stav zdravotní infrastruktury by mohly maskovat skutečný rozsah ohniska v zemi, počet potvrzených indických případů v pátek vzrostl na 74.

To … není tak uklidňující.

Podle zprávy BBC se 76letý muž z jižního státu Karnataka vrátil ze Saúdské Arábie 29. února po měsíční návštěvě. Podle státního ministra zdravotnictví jsou lidé, kteří byli v kontaktu s mužem, který zemřel v úterý, vystopováni a karanténně. Informuje ZeroHedge.