Čin je zjavne súčasťou vlny ničenia sôch a pamätníkov, ktorá sa po neúmyselnom zabití černocha Georgea Floyda z USA rozšírila aj do iných krajín sveta. Iniciátorom nepokojov je hnutie Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží).

Atak na skulptúru známeho katolíckeho kňaza, ktorý bojoval za práva slovenského národa v Uhorsku i Masarykovom Česko-Slovensku, nemá v súvislosti s rómskou menšinou u nás nijaké opodstatnenie. Hlinka sa nikdy nevyjadroval nepriateľsky vo vzťahu k Rómom a tiež nemal nič spoločné s ideológiou Hlinkovej gardy – zomrel pred jej založením.

Súčasťou bratislavského pamätníka Andreja Hlinku, ktorý slávnostne odhalili 5. júna 2007, je aj spomienka na obete tragédie v Černovej pri Ružomberku, kde uhorskí žandári zastrelili 15 ľudí a desiatky zranili.

Na Slovensku sa nachádza niekoľko ďalších Hlinkových pamätníkov, napríklad v bratislavskej Rači, Ružomberku, Prešove, Žiline či Ilave. Niekoľko hodín po útoku poškodený pamätník vrátili do pôvodnej podoby dobrovoľníci z jednej z miestnych organizácií Slovenskej národnej strany v hlavnom meste.

foto + zdroj napalete.sk

Komentáře