Časté mytí rukou snižuje pravděpodobnost nakažení virovou infekcí, včetně koronavirové. Nebezpečné mikroorganismy se však mohou dostat na čisté ruce z chytrého telefonu, vysvětlila Murzinová.

„Chytré telefony jsou jedněmi z roznášečů nákazy. Na telefonu je vždy mnoho mikroorganismů, mikrobů a virů. Koronavirus tam také může být. Hlavním způsobem ochrany je pravidelné čištění. Čistit chytrý telefon musíme stejně jako ruce, tedy vodou nebo dezinfekčními prostředky,“ řekla odbornice na mobilní přístroje.

Vlajkové modely největších výrobců chytrých telefonů, jako jsou Apple, Samsung nebo Huawei, můžeme prostě mýt obyčejnou vodou z kohoutku.

„Máte-li chytrý telefon odolný proti vodě, přičemž ochrana musí být nejméně IP68, můžete ho prostě vymýt obyčejnou vodou. Patřičnou ochranu mají vlajkové modely Apple, Samsung nebo Huawei. Úroveň IP68 předpokládá, že telefon se může ponořit do vody. Chrání to telefon nejen před kapkami vody, ale i před úplným ponořením do vody,“ podotkla Murzinová.

Častěji ale dávají uživatelé přednost dezinfekčním prostředkům. Není to dobré pro oleofobní povlak – velmi tenká nanometrová fólie, která chrání před oleji, ochrání to ale majitele před různými infekcemi včetně koronaviru.

„Je třeba kupovat speciální dezinfekční prostředky, přičemž obsah lihu musí být nejméně 60 %. Zároveň je ale třeba chápat, že líh může poškodit oleofobní povlak na obrazovce a na zadní stěně telefonu. Musíte si tedy vybírat, co je pro vás důležitější: povlak, který chrání telefon před otisky prstů anebo vlastní zdraví,“ řekla v závěru Murzinová.

Nastavení telefonu může uškodit zraku
Průměrný uživatel chytrého telefonu ho používá 2,5 hodiny denně. Stačí to, aby měl problémy se zrakem, trpěl zápornými psychologickými efekty a poruchy spánku, řekl v rozhovoru pro agenturu Prime manažer projektů Střediska digitální expertízy Ruského systému kvality (Roskačestvo) Sergej Bodrov.

Podle jeho slov může zraku škodit jas obrazovky a drobná písmena. Proto doporučuje změnit patřičná nastavení.

„Abychom zabránili poškození zraku, můžeme regulovat jas obrazovky v závislosti na osvětlení anebo využít automatické regulování jasu, také můžeme změnit velikost písmen,“ doporučuje odborník.

Upřesnil, že písmena mají být tak velká, abychom je mohli číst ze vzdálenosti nejméně 30 centimetrů.

zdroj: cz.sputniknews.com