Ministerstvo prohlásilo, že pokud jde o bojovou chemickou látku, která se na západě nazývá Novičok, její struktura a hmotnostní spektrum byly poprvé představeny v roce 1998 ve spektrální databázi amerického Národního institutu standardů a technologií (NIST 98).

„Je typické, že informace o této látce pocházejí z výzkumného centra amerického ministerstva obrany. Následně byla na základě této sloučeniny vytvořena celá skupina toxických chemikálií, které nepodléhají Úmluvě o chemických zbraních. Společně s Američany s nimi pracovali v minimálně 20 západních zemích. Takže Novičok je čistě západní značka. Je syntetizován a je v těchto zemích k dispozici přibližně ve 140 variantách. My ho nemáme,“ uvádí se v komentáři na webu ruského ministerstva zahraničí.

Ministerstvo zahraničí RF reagovalo na prohlášení německého ministra ohledně situace kolem Navalného

V Berlíně propagandistický útok proti Moskvě neutichá, prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí v rámci komentáře ke slovům německého ministra zahraničí Heiko Maase o situaci s Alexejem Navalným.

Maas již dříve prohlásil, že Německo projedná s partnery v EU a OPCW společnou reakci na incident s Navalným. Rovněž uvedl, že Evropská unie by se mohla „velmi rychle“ dohodnout a uvalit sankce na ty, kteří se podílejí na vývoji chemických bojových látek v Rusku, v příštích dnech bude tato otázka projednána v EU.

„Propagandistický útok proti Rusku pokračuje v SRN v souvislosti se situací kolem Alexeje Navalného. Další dávkou obvinění, výhrůžek a narážek na adresu naší země se vyznamenal spolkový ministr zahraničních věcí SRN Heiko Maas, nyní již v průběhu dalšího průzkumu ohledně jeho aktivit ve Spolkovém sněmu SRN 7. října 2020,“ uvádí se v komentáři na webu ruského ministerstva zahraničí.

Podle Evropské úmluvy o vzájemné právní pomoci v trestních věcech musí Německo vysvětlit Rusku situaci s Alexejem Navalným, prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

OPCW již dříve uvedla, že v těle Alexeje Navalného byla nalezena látka, která má podobné vlastnosti jako Novičok, ale nenachází se v seznamech zakázaných chemikálií. Německá vláda se domnívá, že prohlášení OPCW ohledně případu Navalného potvrzuje jeho otravu látkou skupiny Novičok, ale připouští, že tato látka není mezi zakázanými. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že situace kolem Navalného se vyvíjí podle předem naplánovaného konspirologického scénáře.

zdroj: cz.sputniknews.com

 

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]