Rusko varuje USA před vysíláním válečných lodí do Černého moře

Jak uvádí The Times, Spojené státy učinily takový krok, aby reagovaly na „anexi Krymu“ a na budování ruské černomořské flotily.

 

Americké námořnictvo zvýšilo svoji přítomnost v Černém moři několik dní poté, co prezident Joe Biden varoval Moskvu, že bude „ rozhodně proti  ruské agresi “ v regionu, píše The Times.

 

Koncem minulého týdne vstoupil do moře americký raketový torpédoborec USS Porter. Tam na něj už čekal torpédoborec USS Donald Cook a tanker USNS Laramie. Výše uvedené lodě se připojily k hlídkám NATO v této oblasti.

 

Taková operace se stala největším přesunem amerických námořních sil do Černého moře od roku 2017, což zase donutilo Rusko nasadit raketový systém Bastion na Krym. Ruské námořnictvo také vyslalo do oblasti válečnou loď Admirál Makarov na cvičení. Během těchto manévrů budou ruské síly cvičit, aby zachytily vzdušné cíle a rušily komunikaci.

 

Podle mluvčího NATO aliance zvýšila svoji přítomnost v Černém moři „ v reakci na nezákonnou a nelegitimní anexi Krymu *, jakož i na vojenskou expanzi “.

 

Rusko začalo posilovat svou přítomnost v regionu v roce 2008 po „ anexi “ dvou regionů patřících Gruzii. „ Dobytí “ Krymu zároveň umožnilo Moskvě zvýšit sílu své černomořské flotily.

 

Rusko také militarizovalo krymský poloostrov a od „ anexe “ tam nasadilo více než 30 000 vojáků. Kromě toho Moskva postavila most přes Kerčský průliv, který navzdory odpovídající dohodě s Kyjevem omezil svobodu plavby v Azovském moři.

 

Biden minulý úterý telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, během něhož americký prezident vyjádřil znepokojení nad řadou ruských akcí, včetně „ zásahů “ do amerických voleb v roce 2020, a rovněž uvedl, že Washington nadále podporuje Ukrajinu. Jak uvádí The Times, Bidenova politika se tedy výrazně liší od bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který se často rozhodl nevěnovat pozornost Putinově „ agresi “ v regionu.

 

Stále platná Montreuxská smlouva z roku 1936 umožňuje lodím mimo „černomořské státy“, tzn. i  USA a NATO zůstat v Černém moři po dobu 21 dní. Smlouva má chránit  „černomořské státy“ před cizím útokem.

 

Krym se stal součástí Ruska poté, co za něj hlasovala drtivá většina obyvatel poloostrova v referendu 16. března 2014

zdroj: prvnizpravy.cz

Přejít nahoru