Belgie a Nizozemsko se odějí do tmavě červené

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR seznam zemí podle míry rizika nákazy. Jak sdělila Barbora Peterová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví, od pondělí 5. dubna se do tmavě červené kategorie zemí přesouvají Belgie a Nizozemsko.

Červené budou nově Irsko a Malta, a do oranžové kategorie se přesune Island.

Belgie a Nizozemsko tak rozšíří tmavě červenou kategorii, do které spadají státy Evropské unie a třetí země, které nejsou uvedené v ostatních kategoriích.

Do červené kategorie, která se vyznačuje zeměmi s vysokým rizikem nákazy, se nově zařadí Irsko a Malta. Doplní tak Dánsko, Finsko, Madeiru, Monako, Norsko, Chorvatsko, Litvu, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rakousko, Rumunskou, Řecko, Německo, Slovensko, Švýcarsko, Španělsko a Kanárské ostrovy.

Změny se týkají také oranžové kategorie zemí, kam se od pondělí 5. 4. přesune Island. V oranžové kategorii již nyní figuruje Portugalsko a Azorské a Baleárské ostrovy.

Tzv. semafor zahrnuje také kategorii zelených zemí. V této kategorii je momentálně zařazený Vatikánský městský stát a z mimounijních států pak Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko.

Vzhledem k výskytu nových mutací onemocnění covid-19 a komunitnímu šíření napříč Evropou ECDC doporučuje, aby všechny osoby v případě, že to není nezbytně nutné, cestování odložily. Ministerstvo zdravotnictví reaguje také na výskyt tzv. jihoafrické mutace koronaviru. Z důvodu možného šíření této varianty viru Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření této mutace. Konkrétně se jedná Botswanu, Brazílii, Jihoafrickou republiku, Keňu, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

(SCa, grafika: www.mzcr.cz)

Přejít nahoru