Naříká na malé porce. Afghánský tlumočník v USA. A dál? To zakážou tisknout

Osmadvacetiletý bloger, spisovatel, překladatel a především Afghánec. Tak o sobě na twitteru mluví Hamed Ahmadi, jeden z lidí, kterého před pravděpodobným odsouzením k trestu smrti Tálibánem zachránili američtí vojáci. Teď pobývá v Texasu v táboře pro uprchlíky a na sociálních sítích vzbudil značný rozruch a nevoli mnoha Američanů. Stěžoval si totiž na množství jídla, které v texaském táboře dostává.

„Nestěžuji si, ale tohle jsem dostal včera večer k večeři a další jídlo je až za 12 hodin. Uprchlický život může být bezpečný, ale nikdy ne snadný,“ napsal tlumočník k fotografii s malými kousky kuřete, pár plátky ovoce a chleba.

Uprchlík a jídlo

A nastala mela.

„Vrať se do Afghánistánu,“ psali afghánskému tlumočníkovi rozzlobení Američané. A to nebylo zdaleka všechno.

„Ve Spojených státech žijí tisíce veteránů bez domova, kteří každý den hladoví… Neobtěžujte s takovými kravinami, že se cítíte špatně, kvůli malému množství jídla, když my vám to jídlo platíme!“ napsal další z diskutujících.

Uprchlík a jídlo

Ahmadi narazil i u lidí, kteří před lety sami přišli do USA jako uprchlíci.

„Co takhle říct ‚děkuji‘? Buďte vděčný. Projevte pokoru a důstojnost. Nikdo vám nic nedluží. Jsem uprchlík z Libanonu a budu navždy vděčný,“ napsal afghánskému tlumočníkovi pan Gad Saad.

Uprchlík a jídlo

Producent dokumentárních filmů Errol Webber byl ještě drsnější.

„Třináct mariňáků položilo své životy za to, abyste mohl přijít do naší země a tweetovat o tom, jak se vám nelíbí jídlo zdarma,“ vypálil v narážce na smrt amerických vojáků při zatím posledním teroristickém útoku v Kábulu, k němuž se přihlásil Islámský stát.

Uprchlík a jídlo

Na sociálních sítích zazněla i doporučení, že mohl zůstat v Afghánistánu a mohl si objednat kterékoliv z jídel, které tam bylo k mání, v libovolném množství.

Skutečností je, že porce jídla, kterou Hamed Ahmadi podle fotografie na sociální síti Twitter dostává, nestačí ani předškolnímu dítěti.

Doma v Kábulu byl Hamed Ahmadi solidně finančně zajištěn a vydělával víc než velká část Afghánců. Jeho bratr padl v boji proti Tálibánu, jedna jeho sestra zemřela na koronavirus a druhá sestra stále žije v Afghánistánu, ale momentálně se musí skrývat, protože před návratem Tálibánu k moci pracovala pro afghánské policejní složky, což ozbrojenci Tálibánu neodpouští. Smrt by s pravděpodobností hraničící s jistotou čekala i na samotného Hameda Ahmadiho.

V rozhovoru pro The Independent Hamed Ahmadi uvedl, že si nechtěl stěžovat, jen chtěl ukázat, v jak těžké situaci uprchlíci jsou, aniž by si ji sami zavinili. Kdyby mu nehrozila smrt, ve své rodné zemi by zůstal. Jenže bojovníkům Tálibánu, kteří říkali, že se nebudou mstít na těch, kteří pracovali pro Američany, nevěřil ani slovo.

Do USA se prý dostal už jako student a tehdy byl prý velmi nadšený. „Ale věřte mi, že v této nové situaci už nejsem tak nadšený,“ pravil. „Někdy mám pocit, že jsem měl obrovské štěstí, když mi bylo umožněno uprchnout z Kábulu, ale jindy se cítím provinile, že jsem za sebou nechal všechny, kteří jsou ve velkém nebezpečí,“ dodal s odkazem na svou rodinu.

Teď by si rád našel práci a vybudoval si v USA nový život. Zároveň však cítí velké rozčarování nad tím, jak se řeší vojenské konflikty a jak se dosahuje míru.

Rodiny chybí všem Afgháncům, kteří se dostali v posledních dnech do USA.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Přejít nahoru