Slovinsko okamžitě vyřazuje vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Pár dní po jejím podání zemřela jen 20letá žena

Slovinsko pozastavilo očkování vakcínou Janssen v září poté, co žena zemřela na krvácení do mozku a krevní sraženiny jen několik dní po očkování.

Odborná komise ve zprávě potvrdila, že žena zemřela na následky imunitní trombotické trombocytopenie vyvolané vakcínou.

“Dočasné pozastavení očkování vakcínou Janssen, které platí dosud, se stane trvalým,” prohlásil ministr zdravotnictví Janez Poklukar na tiskové konferenci poté, co komise zveřejnila svá zjištění.

Slovinsko „s největší pravděpodobností“ přestane používat i vakcínu od společnosti AstraZeneca, uvedla vedoucí skupiny vládních poradců v oblasti očkování Bojana Beovičová. Očkovací látka od firmy AstraZeneca využívá technologii virových vektorů podobně jako vakcína Janssen a spojují se s ní také vzácné případy výskytu krevních sraženin.

Několik dní po očkování vakcínou Janssen zemřela v květnu také manželka jistého slovinského diplomata působícího v Paříži.

Od září se ve Slovinsku zúčastnily protestů proti protipandemickým omezením a plánům zavést povinné očkování tisíce lidí. Asi 54 procent ze dvou milionů obyvatel této země je plně očkováno.

Více info na hlavnespravy.sk

Přejít nahoru