Americké ministerstvo zahraničí trvá na tom, že tajné biologické laboratoře jsou zaměřeny výhradně na „zabezpečení sovětských biologických zbraní z dob studené války“, ačkoli to nezabránilo šíření obvinění o nekalejších záměrech.

Tyto obavy byly posíleny poté, co náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová vyjádřila obavy, že laboratoře padnou do rukou Vladimira Putina. Píše portál Summit.

„Nyní se skutečně docela obáváme, že ruské jednotky, ruské síly, mohou usilovat o získání kontroly nad [těmito laboratořemi], takže spolupracujeme s Ukrajinci na tom, jak mohou zabránit tomu, aby se jakýkoli z těchto výzkumných materiálů dostal do rukou ruských sil, pokud by se přiblížily,“ řekla Nulandová.

To přimělo novináře Glenna Greenwalda poznamenat, že Nulandová „zničila… jakoukoli naději, že by tato ‚zařízení‘ mohla být vykreslena jako neškodná nebo banální“.

Nyní Peking zvýšil laťku tím, že posílil ruské tvrzení, že laboratoře jsou součástí tajného programu výzkumu biologických zbraní.

Taková tvrzení se šíří v souvislosti s přípravou klíčového setkání mezi Jang Ťie-čchi, nejvyšším představitelem čínské zahraniční politiky, a Jakem Sullivanem, poradcem USA pro národní bezpečnost, poté, co bylo oznámeno, že Rusko požádalo Čínu o vojenské vybavení.

„Oficiální státní tisková agentura Xinhua v neděli zveřejnila „satelitní vyšetřování“, v němž byly zveřejněny satelitní snímky údajných amerických laboratoří, které Rusko identifikovalo.

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]