Magda Vášaryová - foto - youtube

Vlakem do Kyjeva za prezidentem Zelenským vyrazila v úterý ráno čtveřice státníků. Český premiér Petr Fiala, slovinský Janez Janša a polský Matausz Morawiecki doplněný vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńskim se po mnohahodinové cestě s ukrajinským prezidentem potkali ve večerních hodinách.

Evropská unie v úterý odpoledne vyjádřila od jejich mise zdvořilý distanc. Nejednají prý jejím jménem a bruselský zpravodaj Dave Keating dokonce psal o velkém zákulisním rozčarování z akce, která podle všeho nebyla s unií konzultovaná.

Večer se v duchu bruselského zákulisního rozčarování veřejně vyjádřila Magda Vášáryová, aktuálně prezidentka spolku slovenských žen Živena, jehož jménem právě pobývá v USA.

Někdejší filmová hvězda v misi vidí především tři účastníky, kteří jsou v jejím vnímání světa odpůrci Evropy. Janez Janša, někdejší komunisty stíhaný disident, je pro ni „slovinský Jansta, co pořád kritizuje EU“ a ještě více dámu znechucují „ti dva Poláci, co chtějí vyvézt Polsko z EU a už pár roků rozkládají demokratické instituce“.

Od této sestavy Magda Vášáryová neočekává nic dobrého. A s otazníkem předložila úvahy o tom, jestli pánové třeba nechtěli zatížit ukrajinské bezpečnostní složky, které je musí chránit. I samotná schůzka podle herečky zbytečně ohrožuje prezidenta Zelenského.

A nebo je podle Vášáryové klidně možné, že povedená trojka antievropanů chtěla zdržet vlaky s humanitární pomocí od EU na Ukrajinu.

Vášáryová především nechápe, co v sestavě rozvracečů unie dělá český předseda vlády, profesor politologie Petr Fiala.

Mezi čtenáři na svém profilu ale schytala kritiku, na kterou zde jinak není příliš zvyklá. Ti slovenští připomínali zejména ustrašený postoj tamního premiéra Eduarda Hegera, pro kterého se po dramatických výstupech na summitu EU v minulém týdnu vžilo označení „pařížský bojovník“. Ten prý byl do mise pozván, ale odmítl to „po konzultaci s bezpečnostními složkami“.

Pak se s posměchem tázala, jestlipak tito tři antievropané Zelenskému nabídli členství EU.

„To přišli studovat mapu? To mohli dělat doma,“ uzavřela Vášáryová rozhořčeně nad fotkou z vlaku, kde čtveřice politiků prohlíží mapu na stole.

Pak paní Vášáryová ještě pochválila názor Karla Schwarzenberga, že hysterie nepomůže.

zdroj

RSS Protext – kultura

  • Vzpěračky Masters nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU pro Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Skupina vzpěraček Masters se rozhodla udělat něco neobvyklého a zábavného pro dobrou věc. Nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU, kde se nachází sbírka historických automobilů. Je plný barevných a originálních snímků, na kterých vzpěračky pózují s různými vozidly z minulosti.Kalendář je určen pro podporu Nadačního fondu Úsměv nejen […]
  • Konference Creative Edge představí umělou inteligenci v kontextu vizuální kultury
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Dne 22. ledna 2024 v pražském CAMPu proběhne konference Creative Edge. Stane se místem setkání předních myslitelů, umělců a technologů se zájmem o AI. Hlavním lákadlem konference je Luba Elliott je britská kurátorka a výzkumnice specializující se na umělou inteligenci v kreativním průmyslu a dále německý umělec a světový […]
  • Vyšla kniha Marketing a PR v architektuře
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - První publikace svého druhu přehledně shrnuje všechny způsoby marketingové prezentace a komunikace v oblasti architektury a interiérového designu. Úvodní slovo ke knize Radka Váni napsala světoznámá architektka Eva Jiřičná.Autor s dvacetiletou zkušeností v oboru přehlednou formou vysvětluje krok po kroku, jak správně komunikovat v oblasti architektury.Od stanovení základní marketingové […]