Saška

Navzdory hrůzám, které zažila, je přesvědčena, že jí útočníci nechtěli ublížit. Den před invazí měla holčička deváté narozeniny.

Není již žádným tajemstvím, že Rusové při své invazi na Ukrajinu ostřelují i civilní cíle.

Během války, která trvá již téměř tři týdny, zemřely podle oficiálních zdrojů stovky lidí, kteří neměli s konfliktem nic společného. A asi sto dětí.

Mezi nimi mohla být i devítiletá Saša. Když chtěla s rodinou uprchnout z předměstí hlavního města Kyjeva, Rusové na jejich auto zahájili palbu.

Téměř všem se podařilo rychle se schovat ve sklepě. Kromě otce útok nepřežil.

„Střelili mě do ruky. Běžela jsem za sestrou, matka upadla. Myslel jsem, že je konec. Ale nebyla mrtvá, jen se kryla před střelbou. Schovávala se,“ cituje web Mirror malou Sashu.

Pak ale ztratila vědomí. „Někdo mě odvedl do sklepa, kde mě ošetřili.

A pak mě nějací lidé odnesli na ručníku do nemocnice,“ popsala další okamžiky hrůzného zážitku. K převozu do nemocnice však došlo až o několik desítek hodin později.

Jeden z lékařů řekl, že se Saša, její sestra a matka dva dny schovávaly ve sklepě, zatímco nad nimi zuřila válka. Aby zachránili dívčin život, museli jí lékaři po objevení gangrény amputovat levou ruku nad loktem. Do otevřené rány se jí ihned po zranění dostala infekce.

Doufá, že jí Rusové nechtěli ublížit.
„Nevím, proč mě Rusové zastřelili. Doufám, že to byla nehoda a nechtěli mi ublížit,“ řekla dívka, kterou útok poznamenal na celý život. Může poděkovat dobrovolníkům, kteří Sašu vynesli z válečné zóny s bílou vlajkou, aby ji mohli převézt do nemocnice.

Podle lékařů však Sašin případ není ojedinělý. Několik dalších dětí také utrpělo „strašná zranění“.

Většina z nich navíc ztratila alespoň jednoho rodiče. Zdravotní sestra, která Sašu ošetřovala, řekla, že děkuje zdravotníkům za záchranu a péči o ni a odmítá plakat i po tak strašném zážitku.

zdroj

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]