Andrej Babiš_foto_Pixabay

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi a jeho bývalé poradkyni Janě Nagyové hrozí hrozí trest odnětí svobody v kauze Čapí hnízdo, kterou stíhá pražský prokurátor Jaroslav Šaroch. Nicméně, i když bude odsouzen, může mít ústavní důvody pro to, aby se stal prezidentem, což je pozice, o kterou bude pravděpodobně usilovat v nadcházejících volbách.

Podle obžaloby Babiš nezákonně čerpal dotaci ve výši 50 milionů korun (přes 2 miliony eur) a použil ji na stavbu Čapího hnízda. Ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Deník SeznamZprávy uvedl, že Babiš by se mohl stát českým prezidentem i v případě odsouzení.

Jak uvádí lidovky.cz zpravodajství, Babiš je obviněn z dotačních podvodů a poškozování finančních zájmů EU, zatímco jednání Nagyové je kvalifikováno jako pomoc Babišovi v této trestné činnosti. Babiš s Nagyovou taková obvinění dlouhodobě odmítají.

Babiš splňuje základní požadavky pro kandidaturu na prezidenta
Ústavní právník Jan Kysela komentoval, co žaloba znamená pro Babišovu prezidentskou kandidaturu. Babiš je jedním z favoritů v nadcházejících volbách, které se uskuteční na začátku roku 2023.

Podle Kysely se předpokládá, že osoba, která čelí obvinění z trestného činu, by se o tuto funkci neucházela ani by nebyla zvolena. České právo je však v Babišově prospěchu.

„Neexistuje žádná právní překážka, která by vám bránila kandidovat na prezidenta, pokud splňujete základní požadavky. Jedná se o české občanství, věk nad čtyřicet let a absenci právní překážky bránící kandidátovi ve skutečném výkonu funkce prezidenta republiky. Jinými slovy, skutečnost, že je někdo stíhán, že je někdo žalován, že je někdo souzen, a dokonce i to, že je někdo odsouzen, není právní překážkou,“ vysvětlil Kysela.

Dodal, že i kdyby Babiš šel do vězení, nejedná se o právní překážku, která ponechává „pouze“ právní nezpůsobilost jako právní překážku bránící jednotlivci ucházet se o post.

Podle Kysely přetrvávají nejasnosti a nakonec není jasné, zda by byl Babiš diskvalifikován z výkonu funkce. Babiš by například musel být propuštěn z vězení, aby složil prezidentskou přísahu. Píše portál RXM.

„Pokud by nebyl propuštěn za tímto účelem, nebyl by schopen převzít prezidentský úřad. A to platí i pro další povinnosti, jako je komunikace s ministry, přijímání velvyslanců atd. Uvězněná osoba může být zvolena, ale ne účinně vykonávat prezidentské povinnosti,“ řekl Kysela.

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]