Poznejte, jak mozek tvoří nové neurony. Těchto 5 věcí zvyšuje inteligenci!

0
4551

Ešte pred 20 rokmi sa verilo, že po dosiahnutí dospelosti už ľudský mozog nedokáže viac produkovať nové neuróny.

Dnes však vedci vo všeobecnosti zastávajú názor, že mozog prostredníctvom procesu neurogenézy aj naďalej vytvára nové nervové bunky a to dokonca aj v staršom veku. Existuje niekoľko vecí z oblasti stravovania a životného štýlu, ktoré tento proces vedia podporiť a urýchliť.

Ktoré časti mozgu dokážu najviac vytvárať nové bunky

Výskumy ukázali, že k tvorbe nových neurónov dochádza najviac v dvoch častiach mozgu – v subventrikulárnej oblasti a v hippokampuse. Hipokampus je zodpovedný za schopnosť učenia a pamäte. Keď nefunguje správne, vznikajú neurogeneratívne ochorenia ako napríklad depresia, úzkosť či Parkinsonová choroba. Podporovaním tvorby nových nervových buniek v mozgu počas dospelosti dokážete týmto ochoreniam nielen predchádzať, ale dokonca aj zlepšovať svoje mentálne schopnosti. No a tuto už nasleduje 5 vecí priamo podporujúcich vytváranie nových neurónov, ktoré tvoria základ pre zvyšovanie inteligencie.

1) Fyzická aktivita

Môže to znieť ako klišé, no najúčinnejším spôsobom ako podporiť proces neurogenézy v mozgu je pravidelná fyzická aktivita. Zrýchlenie tlkotu srdca a prietoku krvi cievami pomocou behu, bicyklovania či plávania je výborným spôsobom, ako zvýšiť hladinu mozgového neurotrofického faktora (BDNF) a trofického faktora gliálnych buniek (GDNF) – čiže dvoch faktorov, ktoré podporujú neurogenézu.

Endorfíny uvoľňované počas fyzickej aktivity tiež pomáhajú minimalizovať úrovne kortizolu (stresového hormónu) a zároveň zvyšovať úroveň testosterónu, ktorý podobne ako BDNF a GDNF podporujú proces neurogenézy. Tieto hormóny a rastové faktory aktivované fyzickou aktivitou sú kritické najmä pre starnúceho človeka, pretože pôsobia ako elementy spomaľujúce starnutie a popritom tiež zvyšujú mentálnu kapacitu.

2) Meditácia

Prínosy meditácie sú vedecky dobré zdokumentované. K tomu, aby ste ich získali, vôbec nepotrebujete byť nábožensky založení. Stále nové a nové dôkazy poukazujú na to, že meditácia pomáha zvyšovať hustotu šedej mozgovej kôry vo viacerých častiach mozgu, vrátane hipokampusu. Hlavným cieľom pri meditácii je zacieliť pozornosť človeka na súčasnosť namiesto minulosti alebo budúcnosti.

Výsledkom je čistá myseľ, ktorá vyrovnáva mozgovú chémiu, vrátane látok regulujúcich neurogenézu. Minimálne jedná štúdia tiež potvrdila, že meditácia aktivuje integrované funkcie mozgu, ktoré podporujú tak krátkodobé, ako aj dlhodobé nervové zmeny v mozgu. Večerná meditácia dokáže tiež zvýšiť produkciu melatonínu (spánkového hormónu), ktorý sa priamo zapája do neurogenézy. Amishi Jha z Univerzity v Miami odporúča takzvaný „tréning mysle“.

Ide o metódu, ktorá zahŕňa sústredenie sa na špecifický objekt, ako napríklad nejaký telesný pocit, s cieľom zlepšiť štruktúru a činnosť mozgu. To napokon povedie aj k zvýšeniu inteligencie.

3) Strava

Zdravé stravovanie sa môže zdať samozrejmosťou, no mnoho ľudí stále má zlú predstavu o tom, čo to naozaj znamená. Váš mozog je tvorený zo 60% tukom. To znamená, že tuk hrá v každodennom stravovaní veľmi významnú úlohu. Veľa ľudí však stále nazerá na tuk ako na niečo zlé a snažia sa mu vyhýbať.

Namiesto neho uprednostňujú potraviny bez tuku, prípadne nízkotučné varianty plné chemických sladidiel a umelých príchutí (keďže tuk je nosičom chute, tak jedlá bez tuku zvyčajne nemajú žiadnu chuť a tak sa musia dochucovať umelo). Najdôležitejšie z tukov sú omega-3 mastné kyseliny, ktoré je potrebné konzumovať pravidelne.

Ďalším nepostrádateľným druhom tuku pre tvorbu nových neurónov sú saturované tuky ako napríklad kokosový alebo palmový olej. Prípadne zo živočíšnych tukov je to bravčová masť. Absolútne kritická zložka saturovaných tukov sa nazývaná dokosahexaenová kyselina. Tá hrá v procese formovania nových mozgových buniek nezastupiteľnú úlohu.

4) Spánok, slnečné svetlo a sex

Spánku sa často nedostáva také uznanie, ako by si zaslúžil, no pre zdravú činnosť mozgu je naozaj nevyhnutný. Nedostatok spánku spôsobuje: zníženie neurogenézy v hipokampuse narušenie hormonálnej rovnováhy zahmlené myslenie Nedávna štúdia publikovaná v denníku Current Topics in Behavioral Neurosciences (Súčasné témy v behaviorálnyvh neurovedách) zistila, že narušenie spánku prevyšujúce 24 hodín spomaľuje delenie buniek a v niektorých prípadoch aj samotnú neurogenézu.

Vystavenie sa slnečnému svetlu je ďalším faktorom, ktorý podporuje formovanie nových neurónov v mozgu. Počas jeho pôsobenia sa v pokožke produkuje vitamín D. Ten následne zvyšuje hladinu serotonínu (prenášača mozgových signálov) a tvorbu GDNF v mozgu.

Optimálny čas vystavenia slnečnému svetlu sa pohybuje medzi 10 až 15 minút denne počas leta (minimálne by mali byť poodhalené krk, tvár a ruky). No a napokon tu máme sex.Ten pomáha znižovať stres a zároveň stimuluje v mozgu produkciu endorfínov, ktoré navodzujú pocit blaženosti. Štúdia z roku 2010 publikovaná v denníku PLoS ONE zistila, že sex pomáha znižovať úzkosť a úroveň kortkosterónu. Zároveň stimuluje neurogenézu v mozgu, rast dendrickej miechy a štruktúru hipokamusu.

5) Psilocybín a konope

Niektoré psychoaktívne látky, vrátane tých, ktoré sa vyskytujú v takzvaných „magických hubách“ (psilocybín) a v konope (THC a CBD) sa ukázali, že napomáhajú tvorbe nových neurónov v mozgu. Psilocybín zvyšuje neurogenézu v hipokampuse a tiež zvyšuje schopnosť sa „odnaučiť“ niektoré negatívne reakcie.

Preto napríklad ľudia trpiaci post-praumatickým stresovým syndrómom (PTSD) často uvádzajú prínosy užívania psilocybínu. Konope, ktoré v súčasnosti zaznamenáva postupnú legalizáciu, prípadne dekriminalizáciu v mnohých krajinách, obsahuje látky tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD), ktoré sa viažu na receptory v mozgu uvoľňujúce úzkosť. Okrem toho tieto látky tiež podporujú neurogenézu.

Stránka High Existence publikovala nedávno podrobnejší zoznam prínosných psychoaktívnych substancií, ktoré pomáhajú mozgu vytvárať nové neuróny.

Zdroj (překlad: Badatel.net)

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]