Nová mešita v Praze! Celý projekt financují němečtí muslimové ….

Nová mešita se nachází na adrese Průběžná 633/89 v Praze Strašnice. Mešita je provozována touto organizaci: Svaz islámských kulturních center, z. s. Ovšem budova mešity patří firmě KPG Real Estate s.r.o. jenž je vlastněná německou muslimskou organizací Verband der Islamischen Kulturzentren e.V. Firma KPG Real Estate s.r.o. vznikla v prosinci 2021 a tedy objekt mešity byl zakoupen nejspíše během přelomu roku 2021/2022.

Jednateli firmy KPG Real Estate s.r.o. jsou Sherali Juraev z Prahy a Serkan Degirmendere z německého Norimberku. A právě Serkan je zajímavá postava německého islámu. Je aktivní například ve spolku Bildung & Integration in Nürnberg e.V.

Verband der Islamischen Kulturzentren e.V. je v Německu známa silně konzervativním výkladem islámu a sdružuje převážně turecké muslimy. Sídli v Kolíně nad Rýnem. Podle všeho tato nová mešita v Praze nahrazuje původní tureckou muslimskou modlitebnu, která byla v Praze Libni v ulici Pivovarnická a byla nedávno zrušená.

Spolek Svaz islámských kulturních center, z. s. vznikl 18. července 1996 a předsedou v současnosti je Mustafa Kahriman z německého Norimberku, dalšími představiteli spolku jsou Ahmed Shodmonov či Murdali Kholmatov (oba z České republiky).

Sám spolek o sobě píše, že “spolek poskytuje možnosti seznamovat se s kulturou a tradicemi islámských zemí, učením islámu a hájí tyto kulturní hodnoty. Spolek poskytuje morální ochranu a sociální pomoc a služby Muslimům a napomáhá jim při přizpůsobování se okolí. Spolek pořádá vědecké semináře a zřizuje knihovny. Spolek spolupracuje se všemi islámskými organizacemi a obcemi v České republice, pokud se jejich činnost nepříčí Ústavě a zákonům České republiky a neporušuje politickou neutralitu. Spolek vede dialog též s neislámskými náboženskými společnostmi.”

Muslimové již mají v Praze několik mešit a modliteben. Mešity jako samotné domy mají například v Praze na Černém Mostě, v Libni a v Tuchoměřicích. Modlitebny mají například v ulici Opatovické a na vysokoškolských kolejích dle potřeby muslimů. První mešitu otevřeli muslimové v Praze v roce 1999.

zdroj

Přejít nahoru