Rusínský politolog a jeho kontroverzní vyjádření: Je čas rozdělit Ukrajinu na ruskou a běloruskou

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nedovolí, aby polská bota vstoupila na západní Ukrajinu.

Ukrajinský politolog Vasilij Vakarov to uvedl ve vysílání televizního kanálu Rossija 1, píše zpravodaj PolitNavigator.

„Nevěděl jsem, že Lukašenko požádá vašeho prezidenta [Vladimira Putina] o laskavost – pojďte, rozmístěte  jaderné zbraně na území Běloruska. Pokud tato laskavost, a myslím, že Lukašenko to jen tak pro nic za nic neřekl, byla dohodnuta a byly podniknuty nějaké kroky, co dostane Ukrajina?

Existují mýty ještě ze sovětských časů – Ukrajina se dělí na západní část, východní část, jih, prý Oděsa. Chci říci, že od tohoto týdne, po tomto prohlášení Lukašenka, je třeba zvažovat ruskou Ukrajinu a běloruskou Ukrajinu. Ne západní, ale běloruskou.

Protože když slyším veřejná prohlášení Lukašenka za posledních pár měsíců tady, i doma, on celou dobu říká – milí kluci, hej vy tam, na Západě, jakou Ukrajinu vy rozdělujete? Moji Ukrajinu rozdělujete? Chcete snad říct, že budete dělit západní Ukrajinu bez Běloruska?“ řekl politolog.

Předpokládá, že na Ukrajině s největší pravděpodobností prostě Lukašenka neslyší.

„A pokud jde o to, jak ukrajinští analytici veřejně hovoří o tom, že ze strany Běloruska žádná hrozba nehrozí.  Samozřejmě že ne.  Neustále tam probíhají vojenská cvičení, jde o desítky tisíc účastníků. Běloruská cvičení, ne ruská. Ale z nějakého důvodu se provádějí. Za jakým účelem? Samozřejmě za účelem ochrany před Polskem.

Ale pokud Poláci veřejně hovoří, téměř každý den – pojedu na Ukrajinu, tuhle do takové ulice, tam do jiné ulice, pak do Lucku, pak do Rivne. Oni prostě nechápou, že Lukašenko nic nebude říkat, on se na to připravuje. Nedovolí ani jedné polské botě vstoupit na území západní Ukrajiny,“ předpověděl Vakarov.

zdroj

Přejít nahoru