Za 100 let se africká populace zdesetinásobila na současných 1,225 miliard. V roce 2100 může být toto číslo cokoliv mezi 3 a 6 miliardami. Řešením je přistup k antikoncepci, což v některých zemích jako je Mauretánie nebo Tunisko skutečně ke snížení populace vedlo, ale povede se ji po Africe rozšířit včas?

Článek ve Scientific American připomíná, že svět je místem s omezenými zdroji. Čím více lidí na světě bude, tím větší souboj o tyto zdroje budou vést. Zatímco ve většině světa se porodnost snaží nějakým způsobem omezovat, Afrika, která je na tom ze všech kontinentů se zdroji nejhůře, se však nijak neomezuje. Vždyť celá polovina dnešní Afriky jsou děti nebo teenageři, z čehož demografové spočítali, že populace zde v dalších desetiletích poroste dál závratnou rychlostí. Ten nejmírnější odhad hovoří o 2,6 miliardách v roce 2100.

A tyto počty lidí budou vytvářet další tlak na zdroje ať už se jedná o zemědělskou půdu, vodu nebo i zaměstnání. Jihoafrické Kapské město očekává do tří měsíců “Den 0”, kdy mají zcela vyschnout všechny zásoby pitné vody.

I z těchto důvodů prý 37 procent mladých lidí ze subsaharské Afriky, a řeč je o desítkách až stovkách milionů lidí, chce odejít do nějaké jiné země, kde budou mít větší šanci.

A bude hůř. Když je na tom Afrika bídně se zdroji nyní při tomto počtu obyvatel, s přibývajícími počty to bude ještě dramatičtější. Kvůli spásání půdy rostoucím počtem domácích zvířat se rozšiřuje i poušť Sahara. Nedostatek zdrojů vede i ke konfliktům, což je další důvod nejistoty pro Afričany a důvod, proč odejít někam jinam.

A ničemu nepřispívá ani růst megapolí, kde většina lidí žije ve slumech jako zvířata. Do roku 2050 se má počet obyvatel těch největších afrických měst zmnohonásobit. V Lagosu v Nigérii má žít 40 milionů lidí, v Kinshase v Kongu 31 milionů. Těžko se Afričanům divit, když o hladu a žízni a bez práce v nějakém nigerijském slumu vidí záběry z Evropy, že k nám chtějí.

Jenže pokud je k nám pustíme, čeká osud Afriky i nás. Pro svět není řešením, že si bude africkou populaci donekonečna rozdělovat, protože se tím ničemu nepomůže. Populace Afriky bude dál narůstat, zdrojů bude ubývat a miliony mladých Afričanů budou přicházet každý rok. Afrika se ve svých problémech musí vykoupat sama. Sama musí najít řešení své krize. Sama musí pochopit, že pokud nelze nakrmit počet dětí, které má, nemůže mít další. A Evropa a svět musí přestat s jakoukoliv pomocí, ať už se jedná o hospodářskou pomoc nebo stavbu škol a nemocnic. Nikam to, jak je vidět, nevedlo. Budoucnost Afriky záleží jen na Afričanech. Evropa už udělala dost.

(Sciencefitiamerica, foto: Pixabay)