Rusko by podle Putina mohlo zvýšit dodávky plynu do Evropy

V projevu na moskevském energetickém fóru Putin opět obvinil Spojené státy, že pravděpodobně stojí za výbuchy, které roztrhaly oba články plynovodu Nord Stream 1 a jeden ze dvou článků plynovodu Nord Stream 2, způsobily masivní únik plynu a vyřadily je z provozu.

USA již dříve podobná Putinova obvinění odmítly. Několik evropských vlád uvedlo, že podmořské výbuchy, které protrhly oba plynovody Nord Stream, byly pravděpodobně způsobeny sabotáží, ale přestaly přisuzovat vinu.

Mluvčí německé vlády Christiane Hoffmannová poznamenala, že Putin se již podobně vyjádřil.

“Nezávisle na možné sabotáži obou plynovodů jsme viděli, že Rusko již není spolehlivým dodavatelem energie a že ještě před poškozením Nord Streamu 1 tam již žádný plyn neproudil,” řekla Hoffmannová novinářům v Berlíně.

“Takže pro nás není důvod se domnívat, že by se to změnilo,” dodala. K Putinovým výrokům uvedla: ,,Je to pro nás velmi důležité: “Dobrý pokus.”

Na otázku, zda by vyloučila využití plynovodu Nord Stream 2, Hoffmannová odpověděla: “Ano.”

Putin znovu potvrdil své tvrzení z minulého týdne, že útok na plynovody zahájili ti, kteří chtěli oslabit Evropu zastavením přílivu levného plynu z Ruska.

“Akt sabotáže plynovodů Nord Stream 1 a 2 je aktem mezinárodního terorismu, jehož cílem je podkopat energetickou bezpečnost celého kontinentu zablokováním dodávek levné energie,” řekl a tvrdil, že USA chtějí Evropu donutit k přechodu na dovoz dražšího zkapalněného zemního plynu.

“Za sabotážními činy na Severním proudu stojí ti, kdo chtějí zpřetrhat vazby mezi Ruskem a EU,” dodal.

Rusko sice stále čerpá plyn do Evropy přes Ukrajinu, ale výbuchy na baltských plynovodech prohloubily akutní nedostatek energie, kterému Evropa čelí před zimní sezónou.

Plynovod Nord Stream 2 nikdy nepřivedl zemní plyn do Evropy, protože Německo zabránilo tomu, aby se jeho toky vůbec spustily těsně předtím, než Rusko 24. února zahájilo vojenskou akci na Ukrajině.

Ještě před výbuchy Rusko přerušilo paralelní plynovod Nord Stream 1, který je středobodem energetického sporu s Evropou. Rusko ze zastavení obvinilo technické problémy, ale evropští představitelé to označují za pokus o rozdělení kvůli podpoře Ukrajiny.

Snížení dodávek ruského plynu způsobilo prudký nárůst cen, což zvýšilo inflaci, vyvinulo tlak na vlády, aby pomohly zmírnit bolest z vysokých účtů za energie pro domácnosti a podniky, a vyvolalo obavy z přídělového řízení a recese.

Putin uvedl, že jeden ze dvou článků plynovodu Nord Stream 2 zůstal pod tlakem a zdá se, že je připraven k provozu, a dodal, že jeho kapacita činí 27 miliard metrů krychlových ročně. Poznamenal, že pokud kontroly prokáží, že je plynovod bezpečný pro provoz, je Rusko připraveno jej využít k čerpání plynu do Evropy.

Ruský vůdce rovněž uvedl, že Rusko by mohlo zvýšit kapacitu svého vývozu plynu do Turecka a nakonec se proměnit v uzel pro dodávky plynu do Evropy.

Putin se opět vysmál plánům Západu na omezení cen za vývoz ruských energetických produktů a prohlásil, že “Rusko nebude jednat proti zdravému rozumu a platit blahobyt druhým”.

“Nebudeme dodávat energii do zemí, které by ceny omezily,” řekl. “Chtěl bych varovat ty, kteří se místo obchodního partnerství a tržních mechanismů snaží používat podvodné triky a tupé vydírání, že nebudeme dělat nic, co by bylo v náš neprospěch.”

zdroj

Přejít nahoru