Utajovat cestu české vlády na Ukrajinu nemá smysl, říká bezpečnostní expert

Podle šéfa Centra bezpečnostních studií při Metropolitní univerzitě v Praze Oldřicha Bureše cesta české vlády na Ukrajinu s sebou určitě ponese bezpečnostní rizika. „Tak jako každá návštěva válečné oblasti. Je pravděpodobné, že budou přijata opatření, aby se co nejvíce eliminovala rizika. Nemyslím si, že bude Rusko na tu delegaci záměrně cílit. Ale prostě omyly se ve válečné zóně stát můžou. Nicméně tady asi převládá ten záměr vyslat signál podpory ukrajinské vládě a Ukrajině obecně nad těmi bezpečnostními riziky,“ popisoval v pořadu Impulsy Honzy Benešovského na Rádiu Impuls.

 

Český kabinet se má s ukrajinskou vládou sejít v Kyjevě 31. října. „Ten záměr a přesné datum není radno utajovat. Naopak je lepší, že o tom Rusko ví. Co se bude tajit, to jsou detaily toho přesunu. Ale utajovat ten záměr by nemělo smysl z hlediska politického dopadu vyjádření podpory Ukrajině. Navíc si myslím, že je lepší, když ty válčící strany tu informaci mají, než nemají,“ říká bezpečnostní expert Bureš.

 

Česká vláda by měla v Kyjevě jednat o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny. Podle premiéra Fialy se přesné složení delegace ještě dolaďuje. Naznačil ale, že by se na Ukrajinu mohlo vydat zhruba šest českých ministrů.

Přejít nahoru