Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

Petra ze Vsetína je samoživitelka, která žije se čtrnáctiletou dcerou Janou a snaží se také pomoci zajistit studia pro osmnáctiletého syna Vaška. Sama prošla veškeré účetnictví za uplynulá léta, a může tak srovnávat, jestli bylo hůř, nebo líp.

„Když se podívám na letošní rok. Je na tom vidět, kolik vláda přispívá na dítě, kolik na bydlení. Pracovala jsem do 27. ledna a z tohoto příjmu jsem pak dostala podporu. Když jsem vše rozpočítala, vyšel mi celkový příjem 61 933 Kč. Když jsem tedy spočítala podporu, kterou jsme dostali, a veškeré ostatní příjmy, tak to vyšlo na 17 716 Kč na měsíc. Je v tom zahrnuta podpora, příspěvek na bydlení i výživné na děti,“ popisuje devětačtyřicetiletá Petra.

Syn Václav studuje střední školu v jižních Čechách, jen jemu posílá matka měsíčně včetně výživného od otce devět a půl tisíce. „Nám, tedy Janě a mně, zůstává 8 216 korun na to, abychom fungovaly. Taková částka představuje snad jen náklady na byt,“ kritizuje.

Poslední dobou dost „velká divočina“

Každý měsíc se poslední dobou náklady měnily. „Je to dost divočina. Teď jsem posílala asi devět tisíc jen na byťák do fondu oprav, za vodu, plus elektřinu a plyn atd.,“ popisuje Petra.

Navýšení zálohových plateb na bytové družstvo. Foto: Petra

„Teď nám zvedli elektřinu na 1 800 Kč. Přitom reálnou spotřebu jsem měla 600 za měsíc a ztrojnásobili mi to. Tak jsem jim volala a úhradu mi snížili. Ale stejně budou náklady vyšší za elektřinu a plyn asi přes dva tisíce,“ poznamenala.

Předpis nových zálohových plateb na plyn a elektřinu. Foto: Petra

Předchozí vláda dávala lepší možnosti podpory

Průměrný příjem měla rodina v roce 2020 měsíčně 20 602 Kč. „V tom byl zbytek invalidního důchodu, pak jsem šla na brigádu. Od 10. 8. mi skončil důchod, takže jsem byla oficiálně zdravá a brala jsem minimální podporu. Pak jsem byla zaměstnaná ve fabrice. Stejně to nebyl žádný velký zázrak,“ popisuje.

„Když se dívám, jak tato vláda přispívá, je horší než předchozí, co se týká možnosti podpory,“ říká devětačtyřicetiletá Petra.

„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser,“ říká jasně, že bez práce tzv. bokem by rodina těžko přežila. „Samozřejmě. Na život z podpor moc nezbude. Když si to představíš, z těch peněz neuživíš vlastně ani děcko na intru! Vlastně by musel být syn doma a nestudovat. To vůbec nevím, jak by řešila sociálka. Kam by to došlo? To je masakr pro rodiče, když mají dítě někde na intru,“ říká. „Možná si syn nezasloužil, abych mu takovou šanci dala, že může studovat obor, který chce. Není ochotný přijít a s něčím mi pomoct. Mně to rodiče nedopřáli,“ uvažuje.

zdroj

Přejít nahoru