Vladimír Čermák: “V Rusku žijí nejen Rusové, ale i nám nepřátelské bytosti Rusáci.”

Zpráva distribuovaná z ČTK odvolávající se na oficiální kanál ruského ministerstva obrany Zvezda z 21. 11. 2017, tedy těsně před návštěvou M. Zemana v Rusku, nadzvedla asi hodně našinců. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.

Týká setvrzení, že invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zmařila převrat a zajistilazemi 20 let míru. Údajně si toho všiml zpravodaj agentury Reuters Robert Müller. Pokud si to ale nevymyslel, tak je to tak trochu facka českému prezidentovi, údajně označovanému v některých ruských komentářích za nejvíce proruského státníka v Evropě.

Je-li však toto hodnocení vlivné ruské mediální struktury pravdivé, tak Zeman zjevně silně přecenil při přípravě návštěvy v Rusku vztah některých představitelů Ruska k české společnosti. Zvláště pak těch, kteří řídí ruskou armádu. Vyplývá z toho něco – v případě, že se Zemanův partner Putin od takového hodnocení ostře nedistancuje – co bychom od přátelského Ruska neočekávali. Minimálně pak ne to, že v Moskvě a Rusku jako takovém přežívají některé podivné představy o tom kdo my Češi jsme a co jsme byli v době, kdy ještě existovala Varšavské smlouva, RVHP a jiné podobné struktury, které naše vzájemné vztahy degradovaly na vztah impéria ke svému satelitu.

Možná ve Zvezde takto přežívá někdo, kdo si myslí, že s minulostí se dá tímhle způsobem zacházet. Možná, že tak byl jen vychován. Třeba jde o nějakého stárnoucího generála z Milovic vzpomínajícího na „staré dobré časy“, kdy ruští generálové a maršálové vymýšleli zkazky o plíživé kontrarevoluci, aby nemuseli mašírovat do Egypta a aby získali trafiku v zemi pro ně zaslíbené a medem a strdím oplývající.

V každém případě si autor této informace zřejmě myslí, že nedávná historie se dá přepisovat a podle libosti svévolně vykládat. O tom, že ten někdo nemusí být ale sám, vypovídá možná i to, že ani po 28 letech od Listopadu nedošlo k nápravě brežněvovské mytologie o roce 1968. Z archivních „papek“ založených v důležitých ruských archivech nebyly získány ani zveřejněny četné okolnosti a příběhy, které by ukázaly, o co v Srpnu 1968 (ale i při jiných událostech v celém poválečném období) šlo. Nelze ovšemvyloučit, že někteří „znalci“ českých soudobých dějin si to tak ovšem mohou vykládat. V takovém případě nešlo ovšem o ruský naschvál, ale o defekt české historiografie (kterých je neúrekom). Nebyly ostatně zveřejněny ani informace o pozadí Listopadu, které by možná vypovídaly o tom, jak se někteří vysoce postavení Rusové tehdy pokoušeli alespoň zčásti napravit dojmy z okupace před 49 lety.

Zrovna v pondělí se v Praze uskutečnila diskuse s A. Gračovem při příležitosti zdejšího vydání jeho knihy o tom, jak tyto procesy mohly spolu souviset. Dnes 75letý bývalý poradce M. Gorbačova (a také někdejší významný aparátník ÚV KSSS) v ní shrnul své vzpomínky a jiné informace. Kniha vydávaná v nakl. Grada se dostane na knižní pulty dnes pod názvem Zkáza Sovětského svazu v překladu M. Syrůčka a s doslovem J. Bašty. Mj. se zabývá vztahy Putinova režimu k minulosti, včetně pražského jara či stalinismu.

Pokud Putinův režim v dnešním Rusku však bude tolerovat názory vyjádřené ve Zvezde (čas od času se podobné názory v Rusku objevují), resp. pokud se s nimi tiše ztotožní, pak Zeman neměl do Moskvy jezdit Nikoliv snad kvůli Krymu (poté, co mnohé evropské země vyjádřily své postoje k osamostatnění Kosova tak jako ČR, je Zemanův názor na tuto otázku a jeho postoj k záboru Krymu ze strany Ruska pro mnohé zdejší lidi akceptovatelný), ale kvůli Srpnu.

Tvrzení, že tento režim je snad něco jako stalinismus s lidskou tváří, jak se v pondělí o tom diskutovalo v Evropském domě v Jungmannově ulici, otevírá ale prostor pro celkově nepřijatelné vnímání Srpna. Nelze pochybovat, že v Ruské federaci žije dnes mnoho Rusů, kteří jsou v tradicích někdejší rusofílie (a naopak čechofílie rozšířené mezi mnoha Rusy) mnohými Čechy vnímáni jako nám velmi blízké etnikum, s kterým jsme i v dřívějších i ve zcela nedávných dobách leccos sdíleli, včetně obdivu k takovým osobnostem jako A. I. Solženicyn a další.

Pokud se však ve stejném Rusku objevují osoby, které dokáží své názory formulovat tak jako kanál Zvezda, pak je zjevné, že vedle Rusů tam žijí a působí i Rusáci. Tedy jako bytosti nám nepřátelské. Zeman si měl přinejmenším včas zjistit, zda se na své dnešní návštěvě Ruska bude pohybovat ve společnosti Rusů či Rusáků. V případě, že si bude své tosty a jiné zdvořilosti muset vyměňovat s těmi druhými, tak by se měl vrátit obratem domů. Rusácké názory prostě tolerovat nejde.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Přejít nahoru