Vladimir Putin_foto_Getty Images

Podle šéfa Kremlu bylo loni v únoru „vše připraveno“ na odvetné akce Ukrajiny v Donbasu. „To vše bylo v rozporu s dokumenty přijatými Radou bezpečnosti OSN“.

„Chtěl bych zopakovat – oni začali válku a my jsme použili sílu, abychom ji zastavili,“ prohlásil Putin a vůbec poprvé použil slovo válka v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, poznamenává Sky News.

Podle Putina Západ v roce 2014 podporoval „protistátní puč“ na Ukrajině. Ukrajinci se tak stali „rukojmími svých západních pánů“, kteří Ukrajinu okupují politicky, ekonomicky i vojensky. „Tento režim neslouží národním zájmům. Slouží zájmům cizích mocností,“ řekl.

„Odpovědnost za rozdmýchání ukrajinského konfliktu, za jeho eskalaci a za nárůst počtu obětí leží plně na bedrech Západu a samozřejmě kyjevského režimu. Na současném ukrajinském režimu, kterému je ukrajinský národ cizí,“ prohlásil Putin.

Dodal, že Západ se snaží z místního konfliktu udělat konflikt globální. „Budeme reagovat odpovídajícím způsobem. Jde nám o existenci naší země,“ prohlásil.

Podle Putina bylo Rusko otevřeno dialogu se Západem o rovnoprávném bezpečnostním systému, ale dostalo pouze „falešné odpovědi“.