Olej z těchto semínek na celé čáře zahanbil léky na astma

Podle posledních výzkumů je olej z těchto semínek silnou alternativou vůči klasickým, poměrně nebezpečným farmaceutickým přípravkům na astma.

Nová studie, publikovaná v žurnálu Fytoteraputického výzkumu (Phytotherapeutic Research) odhalila, že tato malá nenápadná semínka známá pod latinským názvem Nigella sativa představují výbornou náhradu klasických léků pro léčbu astmatu.

Nová naděje pro miliony pacientů s astmatem

Někdy se tato semínka nazývají i jako „lék na všechno kromě smrti“. Jejich český ekvivalent je česky černý kmín.

Běžné léky na astma fungují na principu dlouho působících beta blokátorů, o nichž americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) ještě v roce 2006 varoval, že zvyšují riziko úmrtí na astma.

Tato nová studie zkoumala účinky oleje ze semínek černého kmínu na 80 astmaticích, které rozdělila na 2 skupiny – první, která dostávala uvedený olej a druhou, kontrolní placebo skupinu.

Pacienti v první skupině dostávali během 4 týdnů 2 kapsle denně po 500 mg oleje z černého kmínu. Druhé, placebo skupině, byl podáván olivový olej.

U obou skupin se výzkumníci zaměřili na následující veličiny:

  • test celkového astmatického skóre (primární)
  • test funkce plic
  • hladina eosinofilů v krvi
  • celkovou hladinu imunoglobulinu E v krevním séru

Po 4 týdnech bylo z každé skupiny odebráno 10 pacientů a ponecháno zbývajících 30.

Výsledkem bylo, že první skupina, které byl podáván olej z černého kmínu, zaznamenala zlepšení v Testu astmatického skóre v hodnotě 21,1 (oproti 19,6 v kontrolní skupině) a výrazné snížení eosinofilů v krvi.
Také se zlepšila funkce plic.

Závěry studie o vlivu černého kmínu na astma

Tato standardizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie došla k závěru, že užívání doplňkového oleje z černého kmínu zlepšuje kontrolu astmatu a funkce plic.

Zároveň dochází k výrazné normalizaci eosinofilů. Doporučuje, aby se budoucí studie zaměřily na zkoumání multifaktorový vliv tohoto oleje během delšího období.

Zmíněná studie ukazuje, že stravovací změny a některé přírodní látky dokáží pacientům přinést mnohem lepší výsledky než užívání farmaceutických léků.

Potřeba bezpečnějších alternativ při léčbě astmatu zde existuje již od roku 2006, kdy se zjistilo, že standardní léky, které měly astma zlepšovat, ve skutečnosti zvyšovaly riziko úmrtí na ni.

Největší problém klasických léků na astma

Nejčastější kritika klasické monoterapie astmatu s pomocí dlouho působících beta blokátorů se zaměřuje na fakt, že tyto léky se nezaměřují na prvotní příčinu astmatu, kterým je chronický zánět.

Odpovědí medicíny proto bylo, že začala kombinovat beta blokátory s kortikosteroidy. Ty zánět sice odstraňují, avšak tím způsobem, že potlačí imunitní systém.
Kortikosteroidy však mívají závažné nežádoucí účinky.

Na prvním místě potlačují imunitu, což je dost problematické. No a k tomu mohou mít i vážné psychiatrické vedlejší účinky.

Naproti tomu, olej z černého kmínu nejenže nemá žádné takové hrozné účinky, ale navíc poskytuje celou paletu pozitivních vlivů na zdraví. Věří se, že pozitivně ovlivňuje více než 100 zdravotních potíží.

Kde se dá olej z černého kmínu koupit

Kvalitní a za studena lisovaný olej z černého kmínu seženete v kvalitních internetových obchodech.

Případně můžete zkusit obchody se zdravou výživou ve vašem městě.

Závěr

Odhaduje se, že na světě trpí astmatem kolem 334 milionů lidí, což je téměř každý 20 člověk, proto se z tohoto onemocnění stává medicínská priorita.

Pokud se i vy chcete podílet na zmírnění trápení těchto lidí, můžete tak učinit šířením uvedených informací, například pomocí sdílení tohoto článku.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: AM)

Přejít nahoru