Radikálové Islámského státu pokračují v ústupu. Dokonce i když k hlavní bitvě proti IS stále nedochází, je čas přemýšlet o tom, jaké konflikty se mohou vyvinout po vítězství nad teroristy.
Po odstranění IS se neřeší problém syrského krize. Americký list The Washington Post sestavil seznam deseti konfliktů, které mohou vyústit v rozsáhlé války po porážce IS.
Válka číslo 1. Syrští Kurdové podporovaní USA proti arabským silám podporovaných Tureckem.
Tato válka ve skutečnosti již začala, a patří mezi nejvíce matoucí. Ankara, která vede boj proti separatistickým sdružením tureckých Kurdů, úzkostlivě sledovala, jak jsou syrští Kurdové posíleni podporou Washingtonu, stejně tak posílením kontroly na severovýchodě Turecka. Syrští Arabové, kteří jsou v alianci s Tureckem, vzdorují kurdské expanzi, která zasahuje na arabské území. Proto, když Turecko napadlo v Sýrii před dvěma týdny, aby pomohla syrští povstalcům zmocnit se území Islámského státu, bylo zřejmé, že se Kurdové také stali jedním z cílů Ankary na stejné úrovni s IS. Zároveň zůstává nejasné, zda americká páka bude stačit, aby zabránila prohloubení konfliktu.
Válka číslo 2. Turecko a syrští Kurdové
Tato válka by byla jako válkou číslo 1, ale větší. V současné době Turecko omezilo svoji invazi do Sýrie jen na arabská území okupovaná IS. Ale Ankara je rovněž znepokojen skutečností, že de facto na jejích hranicích existuje kurdský stát. Kurdové zde vyhlásili vytvoření autonomní oblasti na začátku roku 2016, a nyní Turecko buduje zeď podél hranice ve snaze uzavřít oblast. A jestli napětí v regionu bude pokračovat, nelze zcela vyloučit přímou tureckou invazi na území obývaného Kurdy,je také malý kontingent americké armády.
Válka číslo 3. Syrští Kurdové a syrská vláda
Syrská vláda také cítí ohrožena Kurdy, kteří hovoří o svých územních ambicích. Donedávna se dařilo tuto nejistou alianci udržet, a syrský prezident Bašár Assad uváděl, že syrská vláda pravidelně dodává Kurdům zbraně. Ale vztahy se zhoršily po vyhlášení kurdské autonomie, a nyní se obě strany střetávají v těch oblastech, kde má každá z nich vojenský vliv.
Číslo válka 4. USA a Sýrie
Za pět let syrského konfliktu by mohla skutečná válka mezi USA a Sýrií kdykoliv vypuknout. Skutečnost, že se tak nestalo, naznačuje, jak moc obě strany chtějí zabránit konfliktu. Nyní se zdá vysoce nepravděpodobný. Ale existuje několik frontových linií, v nichž válka proti IS může za určitých okolností vést ke konfliktu mezi Američany podporovanými rebely se syrskými vládními silami. Mimochodem v takzvaném hlavním městě Islámského státu – Rakka, se proamerické síly již střetly se syrskou armádou.
Válka číslo 5. Turecko a Sýrie
Turecká intervence do Sýrie je v současné době omezena na boje proti IS a Kurdům. Turecko rovněž podniklo kroky ke zlepšení vztahů s Ruskem a Íránem, nejdůležitějšími spojenci Asada. V případě, že boj Ankary proti IS půjde dobře, někdy v blízké budoucnosti se turečtí vojáci ocitnou v první linii proti syrským vládním silám v blízkosti sporného města Aleppo. A to může vést ke zmatku.
Válka číslo 6. Iráčtí Kurdové a irácká vláda
Posunem na východ Sýrie, je IS tlačen k irácké hranici, což může situaci trochu stabilizovat. Ale konflikt v této oblasti nemusí být menší nebo méně nebezpečný. Stejně jako syrští Kurdové vyhlásili suverenitu, iráčtí Kurdové mohou udělat totéž a pokusit se vymanit z pod kontroly Bagdádu. Irácká vláda, podporovaná USA, tvrdí, že má v úmyslu vrátit se do těchto oblastí, jakmile drtivě zvítězí nad IS. Američany podporovaní Kurdové říkají, že nemají v úmyslu vzdát se území, kde prolévali svou krev. Spor začal před ještě výskytem problému Islámského státu, a poté, co bude poražen, se jen zhorší.
Válka číslo 7. Iráčtí Kurdové a šíitští rebelové
Tato válka může vypuknout ze stejných příčin, jako konflikt číslo 6, až na to, že se již začal vařit. Šíitští povstalci, z nichž mnozí byli podporovaní Íránem, se ujali vedoucí role bojích proti IS, pohybují se na sever od Bagdádu a zahnali bojovníky dále od iráckého hlavního města. Pustili se i do kurdské milice Pešmergů, podporované USA, a tlačí na Kurdy z jihu na jejich území. Na jednom z území, Tuz Khurmatu, již mezi nimi došlo k několika střetům.
Válka číslo 8. Válka Kurdů proti Kurdům
Kurdové nejsou monolitickým etnickým společenstvím. A pokud dojde ke kolizi mezi různými kurdskými frakcemi, pak možná to bude jeden z nejvíce složitých případů, a to i přesto, že pravděpodobnost takového výsledku události není příliš velká. Kurdy si s obtížemi rozdělili téměř všichni, kromě očekávaného vytvoření kurdského státu. Jsou takto rozděleni na dvě skupiny, které vedou svoji hořkou válku od 90. let. V důsledku se rozdělili na syrské a irácké Kurdy. Konflikty mezi různými skupinami nelze vyloučit.
Válka číslo 9. Sunnitští Arabové proti šíitům anebo Kurdům
Behěm vytlačování Islámského státu, byly města a vesnice obývané převážně sunnity dobyty silami, v nichž většinu tvořili buď Kurdové nebo šíité. Řada sunnitů se s nimi spojila v boji proti radikálům. Nicméně jsou zprávy o chování šíitů a Kurdů vůči sunnitské komunitě – nucené vysídlení, masové zatýkání sunnitských mužů, atd. Pokud se nedosáhne opravdového smíření založeného na politických rozhodnutích, může vzniknout sunnitské povstalecké hnutí.
Válka číslo 10. Zbytky Islámského státu proti všem
Islámský stát stále ovládá velkou část území v Sýrii a Iráku. Útok na dvě hlavní města IS – Mosul a Rakka ještě nebyl realizován. Pokud však skupiny bojující proti IS nedosáhnou dohody, pak operace může být odložena na dobu neurčitou. Obecně platí, že vojenské úspěchy, které nejsou podpořeny politickým rozhodnutím, vedou k přetrvávání chaosu. A v případě, že současná válka bude vytvářet nové války, IS vydrží i aktuální nápor.
(KPa, pz.cz, Foto: Orlok / Shutterstock.com)