IS

CNN: Tajné služby věděly o přípravě útoků IS na evropská města

Podle amerického kanálu, zachytily zpravodajské služby některých západních zemí ještě před útoky listopadu v Paříži informaci, podle které IS poslal do Evropy na 60 ozbrojenců.

Zpravodajské agentury západních zemích před teroristickými útoky v Paříži, k nimž došlo dne 13. listopadu loňského roku, měly informace, které naznačují možnost uskutečnění rozsáhlých útoků v řadě evropských měst militanty teroristické skupiny Islámský stát. Uvedla to televizní stanice CNN.

Zpravodajská služba CNN tvrdí, že tajné služby věděly o útoku IS ještě dříve, než se odehrál

Podle kanálu, který se odkazuje na zdroj z evropských protiteroristických agentur, zpravodajské služby některých západních zemí ještě před útoky listopadu v Paříži zachytily informaci, podle níž IS poslal do Evropy „60 bojovníků za účelem útoků na pět měst”. Mezi cíle vybrané skupinou, jsou zejména Paříž, Londýn a jedno z hustě obydlených měst v Belgii.

Jako CNN doplnila, informace, které měly k dispozici tehdy tajné služby, byly příliš „vágní a fragmentární” na to, aby se mohly přijmout veškeré protiteroristické akce. Kromě toho do pařížské tragédie, neměly žádný údaj o tom, že plán IS vstoupil do realizační fáze, řekl zdroj televiznímu kanálu.

Dodal také, že hlavní pozornost je věnována možnosti nových útoků. Podle něj „jestli vycházíme z toho, že do pařížských útoků bylo zapojeno 20 teroristů, znamená to, že asi dalších 40 může v tuto chvíli připravovat další útoky.

Jak uvedl CNN bývalý šéf belgické státní bezpečnostní služby Allen Vinants, existují obavy, že nový útok může být mnohem větší. „Mnoho zpravodajských agentur se obává, že se útoky jako v Paříži mohou opakovat, a mohou být provedeny současně několika skupinami v několika zemích,” řekl.

Zdroj: Prvnizpravy
Foto: Cintia Erdens Paiva / Shutterstock.com

Přejít nahoru