Volby se odehrávají v pozadí ekonomických změn a snahy reformistů o zisk většího vlivu v obou institucích, kde dominují konzervativci. Výsledek voleb může ovlivnit šance reformistického prezidenta Hassana Rouhaniho na znovuzvolení v roce 2017.

„Kdokoliv kdo má rád Írán a jeho důstojnost, velikost a slávu by měl jít k volbám,“ vyzval voliče nejvyšší duchovní vůdce Ajatolláh Khamenei, který doufá ve vysokou volební účast, která zklame všechny nepřátele Íránu.

Nové volby do Rady expertů mohou znamenat změnu rozložení sil v radě a převahu reformistů, kteří by pravděpodobně nezvolili novým Ajatolláhem Khameneie, ale někoho méně konzervativního.

Pro padesát pět milionů íránských voličů je klíčovou otázkou voleb stav a budoucnost íránské ekonomiky. „Dohoda Íránu a Spojených států o ukončení jaderného programu výměnou za ukončení ekonomických sankcí uvalených na Írán znamená velkou naději na změny i v každodenním životě,“ popisuje situaci reportér perské BBC Ali Hamedani.

Reformisté si od západních investicí slibují především zvýšení pracovních míst pro mladé Íránce. Více než polovina obyvatel Íránu je mladší pětatřiceti let a mezi těmito lidmi je nezaměstnanost až pětadvacet procent.

Konzervativci naopak tvrdí, že otevření trhu zahraničním investorům způsobí jeho zničení. Síla íránské ekonomiky je podle nich právě v domácí produkci a nezávislosti. Kroky reformistů zároveň považují za zradu ideálů Islámské revoluce z roku 1979.

Íránští reformisté si od vstupu na světové trhy slibovali obrovské množství finančních prostředků z prodeje rozsáhlých zásob ropy. Klesající ceny ropy přinesly Íránu znatelně méně financí, než se očekávalo. Tato situace spíše nahrává konzervativcům. Írán má kvůli dlouhodobé mezinárodní izolaci relativně nezávislou ekonomiku založenou na jiných než ropných zdrojích.

V konečném důsledku však otevření trhu znamená pro Írán nezanedbatelnou sumu peněz a může podpořit reformisty v přesvědčování voličů v dobrém směřování jejich politiky.

Výsledky voleb do Rady expertů budou známé v průběhu víkendu. Kompletní výsledky voleb do parlamentu budou kvůli dvoukolovému hlasování pravděpodobně zveřejněny až dubnu.

Autor: Aleš Ligas

RSS Protext – kultura

  • Vzpěračky Masters nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU pro Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Skupina vzpěraček Masters se rozhodla udělat něco neobvyklého a zábavného pro dobrou věc. Nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU, kde se nachází sbírka historických automobilů. Je plný barevných a originálních snímků, na kterých vzpěračky pózují s různými vozidly z minulosti.Kalendář je určen pro podporu Nadačního fondu Úsměv nejen […]
  • Konference Creative Edge představí umělou inteligenci v kontextu vizuální kultury
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Dne 22. ledna 2024 v pražském CAMPu proběhne konference Creative Edge. Stane se místem setkání předních myslitelů, umělců a technologů se zájmem o AI. Hlavním lákadlem konference je Luba Elliott je britská kurátorka a výzkumnice specializující se na umělou inteligenci v kreativním průmyslu a dále německý umělec a světový […]
  • Vyšla kniha Marketing a PR v architektuře
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - První publikace svého druhu přehledně shrnuje všechny způsoby marketingové prezentace a komunikace v oblasti architektury a interiérového designu. Úvodní slovo ke knize Radka Váni napsala světoznámá architektka Eva Jiřičná.Autor s dvacetiletou zkušeností v oboru přehlednou formou vysvětluje krok po kroku, jak správně komunikovat v oblasti architektury.Od stanovení základní marketingové […]